Zdrowie

Chodzenie w szpilkach – jak wpływa na organizm?

Chodzenie w butach na obcasach nie zawsze musi być niezdrowe. Wszystko zależy od tego, w jakich butach chodzisz i czy nie masz przeciwskazań do noszenia tego typu obuwia. Sprawdź, jak chodzenie w szpilkach wpływa na zdrowie. Dowiedz się, jakie są konsekwencje noszenia butów na wysokich obcasach. Przeczytaj.

Jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na kręgosłup?

Chodzenie w szpilkach obciąża kręgosłup szczególnie w okolicy krzyżowej. Dzieje się tak, ponieważ chodzenie na wysokich obcasach sprzyja wystąpieniu lordozy (hiperlordozy), czyli wady postawy. Ból może pojawić się też w okolicy karku.

Jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na uda?

Mięśnie ud pozostają napięte podczas chodzenia w butach na wysokich obcasach, przez co uda wydają się szczuplejsze.

Jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na kolana?

Chodzenie w szpilkach nie jest także obojętne dla zdrowia kolan. Torebka stawowa jest znacznie obciążona podczas chodzenia w butach na wysokich obcasach. Może prowadzić to do np. deformacji chrząstki stawowej w obrębie stawu kolanowego. Dodatkowo dochodzi do przeciążenia chrząstki stawowej na rzepce.

Jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na łydki?

Mięśnie łydek podczas chodzenia na szpilkach skracają się, a ścięgno Achillesa się usztywnia. Może to być bolesne nie tylko podczas chodzenia na wysokich obcasach, ale także po zdjęciu obuwia. Pewną ulgę mogą przynieść ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek, które warto wykonywać regularnie, za każdym razem po zdjęciu szpilek.

Jak chodzenie na wysokich obcasach wpływa na stopy?

Chodzenie w szpilkach zaburza fizjologiczną postawę stopy. Podczas chodzenia w butach na wysokich obcasach aż 3/4 całej masy ciała spoczywa właśnie na palcach i na przedniej części stóp. Przodostopie jest wówczas bardziej obciążone, w porównaniu do chodzenia w obuwiu o wysokości obcasa około 2-4 cm.

Szpilki są przeważnie bardzo ciasnym obuwiem, nierzadko zwężanym na wysokości nosków. Chodzenie w takich butach przez wiele godzin sprzyja powstawaniu odcisków i nieestetycznie wyglądających nagniotków, ale nie tylko. Predysponuje też do rozwinięcia się palca młotkowatego, czyli schorzenia, które polega na ustawieniu palca stopy w stawie międzypaliczkowym bliższym w przykurczu zgięciowym. Taka deformacja może występować samodzielnie lub jako element schorzeń charakterystycznych dla tzw. stopy poprzecznie płaskiej.

Noszenie wysokich obcasów przyczynia się też do pogłębienia deformacji charakterystycznych dla palucha koślawego (haluksów) lub do rozwinięcia się typowych dla haluksów objawów.

Chodzenie w szpilkach – dlaczego boli?

Ból stóp i nóg pojawia się zazwyczaj po kilku minutach lub godzinach chodzenia w szpilkach. Jest to kwestia indywidualna, która zależy nie tylko od budowy stopy i współistnienia ewentualnych schorzeń układu kostno-stawowego, ale też od samego obuwia – wysokości obcasa, szerokości buta na wysokości czubka, doboru odpowiedniego rozmiaru, wyboru najlepszej wkładki obuwniczej i od tego, jak stabilny jest obcas względem buta.

Tyłostopie podczas chodzenia w takim obuwiu jest uniesione. Skutkiem tego jest skrócenie mięśni i ścięgien w okolicy stawu skokowego. Bolesność jest najbardziej odczuwalna w okolicy ścięgna Achillesa i mięśni łydek.

Zdrowe buty na wysokim obcasie – co to znaczy?

Co ciekawe, nie każdy obcas jest niezdrowy. Musisz wiedzieć, że zarówno płaskie, jak i wysokie obuwie negatywnie wpływa na postawę całego ciała i zdrowie stóp. Dlatego zaleca się, by wysokość obcasa wynosiła około 2,0-4,0 cm. Chodzenie w takim obuwiu jest optymalne.

Chodzenie w szpilkach – konsekwencje:

Chodzenie w butach na wysokich obcasach powoduje przeciążenie kręgosłupa. Kręgi są nadmierne uciskane, co jest bezpośrednią przyczyną bólu. Ponadto, aby utrzymać równowagę, ciało przenosi środek ciężkości do przodu. Wiąże się to z bolesnością w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa.

Noszenie szpilek, ale też zbyt wąskich lub za małych butów sprzyja również rozwinięciu się różnego rodzaju deformacji stóp. Mogą to być – paluch sztywny(przeczytaj więcej na https://www.operacjestopy.pl/zabiegi-operacyjne/operacja-palucha-sztywnego/), palec młotkowaty (przeczytaj więcej na https://www.operacjestopy.pl/zabiegi-operacyjne/operacja-palca-mlotkowatego/) lub paluch koślawy(przeczytaj więcej na https://www.operacjestopy.pl/zabiegi-operacyjne/operacja-haluksow-paluch-koslawy/). Ten ostatni, inaczej nazywany haluksem, jest jednym z najczęściej notowanych deformacji wśród kobiet. Operacja haluksów jest zazwyczaj jedyną deską ratunku, gdy objawy się już pojawią. To zmiana o charakterze postępującym, którą trudno jest zatrzymać za pomocą metod nieinwazyjnych, a już na pewno nie da się cofnąć zmian, które się utrwaliły bez operacji haluksów.

Dlaczego kobiety chcą chodzić w szpilkach?

Chodzenie w szpilkach wysmukla sylwetkę i wydłuża nogi, przez co pupa jest wyraźnie podniesiona, a mięśnie brzucha i łydek są stale napięte. Kobieta wydaje się przez to szczuplejsza i wyższa niż jest w rzeczywistości.