Piękno

Problemy z gojeniem się tatuażu – co możesz zrobić?

Zakażenie w miejscu wykonania tatuażu może się pojawić, gdy nie zadba się właściwie o higienę tatuowanego miejsca. Trzeba jednak wiedzieć, że są miejsca szczególnie podatne na zakażenia. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, gdzie wykonywanie tatuażu może być problematyczne i co możesz robić, gdy tatuaż goi się długo lub źle się goi.

W tych miejscach wykonanie tatuażu jest bardziej ryzykowne

Wszelkie zagłębienia ciała czy miejsca, gdzie występują fałdy skórne, takie które znajdują się dalej od serca czy są słabo unaczynione – wszystkie są bardziej narażone na infekcję po wykonaniu tatuażu. Od razu zaznaczamy, aby nawet nie myśleć o tatuowaniu oczu. W tym przypadku z dużym prawdopodobieństwem można trwale uszkodzić wzrok czy doprowadzić do ślepoty. Nawet pod pachami czy w okolicach miejsc intymnych wykonywanie tatuaży może być ryzykowne. Trzeba nie tylko dbać o regularną pielęgnację, ale również w okresie gojenia się tatuażu zaprzestać depilacji. Niestety będzie ona podrażniać ranę i w ten sposób łatwo można doprowadzić do zakażenia skóry i krwi, a takie zakażenie może nawet dotrzeć do narządów i być zagrożeniem dla życia. Tatuaże na kolanach czy łokciach są nie tylko niesamowicie bolesne, ale również długo się goją. Wszystkie miejsca gdzie znajdują się stawy, czyli części ruchome są bardziej narażone na długotrwałe i problematyczne gojenie. Trzeba pamiętać o noszeniu obszerniejszej odzieży, tak by nie drażniła rany, a ponadto zrezygnować na jakiś czas bądź znacząco ograniczyć aktywność fizyczną. Intensywne ćwiczenia, kiedy intensywnie się pocimy mogą prowadzić do rozmywania się pigmentu, a także zakażenia. Wykonywanie tatuażu na żebrach czy mostku jest nie tylko niesamowicie bolesne, ale również utrudnione jest gojenie. W końcu żebra nieustannie uginają się w czasie oddychania, co przy wykonanym świeżo tatuażu może być bolesne. Wykonywanie tatuażu na kostce jest odradzane, także ze względu na to, że może być nieustannie drażniona podczas chodzenia. Stopy z kolei same gromadzą mnóstwo bakterii i w tym przypadku, tak jak w przypadku pach jest większe ryzyko zakażenia.

Jak dbać o tatuaż, aby nie doszło do zakażenia? Postaw na krem do gojenia tatuażu

Już znasz newralgiczne miejsca, gdzie wykonanie tatuażu może prowadzić do większego ryzyka infekcji. Jednak musisz wiedzieć, że jeśli będziesz się oszczędzać w okresie gojenia, czyli przez 2-3 tygodnie, a dodatkowo dbać o higienę nic złego nie powinno się przytrafić. Zatem koniecznie zaopatrz się w krem do gojenia tatuażu. Będziesz go używać po umyciu tatuażu łagodnym żelem do mycia. Nie może być to zwykły żel, a taki przeznaczony do mycia tatuażu, który ma odpowiedni, niedrażniący skład. Po umyciu należy tatuaż osuszyć. Źródłem bakterii, które mogą dostać się do rany może być nawet ręcznik. Dlatego lepiej nie używać tego kąpielowego i wybrać jednorazowe ręczniki bezpyłowe i wtedy, gdy z rany sączy się najbardziej po umyciu suszyć tatuaż właśnie przy ich użyciu. Po osuszeniu nakładasz krem do tatuażu. Musisz pamiętać, że przed wyjściem dodatkowo musisz nałożyć krem do tatuażu z filtrem UV. W pierwszym okresie gojenia ranę najlepiej zasłaniać opatrunkiem, aby nie dostały się do niej zanieczyszczenia.

Jakie są objawy zakażenia w miejscu wykonania tatuażu?

Czasem może wydawać Ci się, że tatuaż źle się goi, a proces jest prawidłowy. Musisz wiedzieć, że pojawienie się ropy i strupków jest całkowicie normalne. Nie możesz jednak ich zdrapywać, aby w ten sposób nie doprowadzić do zakażenia rany ani zniszczenia tatuażu. Musisz go po prostu myć i nawilżać kremem do tatuażu. O ewentualnych problemach świadczy obrzęk w miejscu wykonania tatuażu, który nie zmniejsza się w ciągu pierwszego tygodnia. Gdy miejsce tatuażu jest cieplejsze może to świadczyć o stanie zapalnym w tym miejscu. Zakażeniu towarzyszy także silne swędzenie, które rozchodzi się na boki tatuażu. O zakażeniu świadczy zaczerwienienie, które w miarę upływu czasu staje się ciemniejsze, utrzymujący się ból, nieprzyjemny zapach, a ponadto cienkie, czerwone linie w okolicy tatuażu. Ten ostatni objaw świadczy o zakażeniu krwi.

Co zrobić w przypadku problemów z gojeniem się tatuażu?

Gdy zauważysz u siebie powyższe objawy powinieneś udać się do lekarza ogólnego lub dermatologa. Najpewniej otrzymasz antybiotyki, które będą przeciwdziałały zakażeniu. Jeśli stan zapalny się utrzymuje mimo to, w skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie tatuażu. W przypadku niepokoju, zawsze lepiej się skonsultować niż czekać na pogorszenie, bo zakażenie może wtedy objąć nie tylko obszar, gdzie wykonany jest tatuaż, ale przenieść się na narządy.

Na końcu pragniemy uspokoić, że zakażenia po wykonaniu tatuażu zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli będziesz przestrzegać zasad higieny i zaleceń tatuatora, nie powinno Cię spotkać nic złego.