Zdrowie

Choroby pęcherza moczowego – Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemu, z którym zmaga się spora część osób. Niestety wiele z nich nie zgłasza się do lekarza. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach istnieją skuteczne metody, które pomagają wyeliminować objawy.

  1.  Nietrzymanie moczu – Najczęstsze przyczyny
  2. Objawy nietrzymania moczu
  3. Wysiłkowe nietrzymanie moczu
  4. Inne rodzaje nietrzymania moczu
  5. Jak przeciwdziałać nietrzymaniu moczu?

1. Nietrzymanie moczu – Najczęstsze przyczyny

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być bardzo różne. Może to być choroba kręgosłupa, stan zapalny pęcherza, zakażenie układu moczowego. Na nietrzymanie moczu wpływ mogą mieć również powracające, częste infekcje układu moczowego oraz zażywane leków.

2. Objawy nietrzymania moczu

Wśród najczęstszych objawów nietrzymania moczu można zaobserwować delikatny wyciek z pęcherza w postaci kilku kropel lub skapującego sporadycznie moczu. Zdarza się to często podczas zwyczajnych codziennych czynności, takich jak śmiech, kaszel, kichanie, czy także podczas ćwiczeń.

3. Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Według różnych danych, WNM dotyczy okolo 40-50% kobiet po 55. roku życia, ale także młodych kobiet, najczęściej po ciężkich porodach, ciężko pracujących fizycznie oraz sportsmenek. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu można zaobserwować popuszczanie niewielkich ilości moczu podczas wysiłku fizycznego, czy nawet w czasie kaszlu, przez osłabienie mięśni dna miednicy. To właśnie te mięśnie są odpowiedzialne za prawidłowe ułożenie narządów oraz reakcję skurczową zwieracza na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Objawy WNM obserwuje się również u osób między innymi chorych na cukrzycę, stwardnienie rozsiane, u których występuje częste zapalenie pęcherza, po przebytych stanach zapalnych dolnych dróg moczowych oraz u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego.

4. Inne rodzaje nietrzymania moczu

Poza wysiłkowym nietrzymaniem moczu znane są także inne jego rodzaje.

Nietrzymanie moczu z powodu parć naglących

Odpowiedzialne za nie są niekontrolowane skurcze mięśni pęcherza moczowego. Powodując nagły wzrost ciśnienia w pęcherzu zmuszają do skorzystania z toalety niemal natychmiast.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Zalegający w pęcherzu mocz powoduje w nim wzrost ciśnienia. Powiększony i napięty pęcherz prowadzi do okresowego gubienia niewielkich ilości moczu.

Mieszane nietrzymanie moczu

To kombinacja dwóch rodzajów nietrzymania moczu, wysiłkowego oraz naglącego. W tym przypadku niekontrolowany wyciek moczu pojawia się podczas kaszlu, kichania i wysiłku, przy jednoczesnym odczuwaniu nagłego i silnego parcia na pęcherz.

Choroby pęcherza moczowego

5. Jak przeciwdziałać nietrzymaniu moczu?

Na szczęście istnieje wiele metod na skuteczne przeciwdziałanie nietrzymania moczu. Leczenie najczęściej obejmuje zmiany w trybie życia, wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń oraz w razie potrzeby tabletki na nietrzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu opiera się przede wszystkim na:

  • ograniczeniu kofeiny,
  • ograniczeniu ilości płynów,
  • ćwiczeniu mięśni dna miednicy,
  • zmniejszeniu masy ciała w przypadku osób z nadwagą lub otyłością.

Warto wiedzieć, że wśród metod walki z nietrzymaniem moczu stosuje się również tabletki. Przykładem mogą być kapsułki Incontinox, pomagające w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego oraz dróg moczowych. Suplement diety Incontinox można zamówić przez Internet, jednak przed jego użyciem konieczna jest konsultacja z lekarzem i jego diagnoza.