Zdrowie

Czy dieta bezglutenowa odchudza? Wyjaśniamy!

Artykuł partnera.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie ze swojej diety glutenu. Niekiedy taka decyzja wynika z nadwrażliwości lub uczulenia na ten składnik, a kiedy indziej – chęci schudnięcia. Czy wykluczenie glutenu rzeczywiście odchudza?

Wpływ diety bezglutenowej na masę ciała

Gluten pojawia się głównie w produktach zbożowych, które są także źródłem dużej ilości węglowodanów. To właśnie dlatego zaraz po przejściu na taką dietę można zauważyć spadek masy ciała. Wynika to jednak nie tyle z wykluczenia glutenu, a zmniejszenia ilości przyjmowanych węglowodanów. Trzeba jednak pamiętać, że dieta bezglutenowa jest jednocześnie dość uboga w błonnik, dlatego może powodować problemy z wypróżnieniami. Co więcej, spożywanie zbyt małych ilości tego składnika niekiedy wiąże się też z późniejszym przybieraniem na wadze.

Można więc zauważyć, że na początku dieta bezglutenowa jest skuteczna, jednak przy dłuższym stosowaniu może ona przynosić efekt odwrotny do zamierzonego. Całkowite wykluczenie glutenu jest polecane głównie w przypadku osób, które cierpią na jego nietolerancję lub alergię. Wówczas można odczuć wyraźną ulgę i brak wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W czym najczęściej występuje gluten?

Gluten pojawia się w wielu produktach, nie zawsze wykonanych bezpośrednio ze zboża. Zalicza się do nich m.in.:

  • ciastka i ciasteczka,
  • pieczywo,
  • musli,
  • niektóre kasze,
  • produkty mleczne,
  • napoje z dodatkiem słodów jęczmiennych,
  • bułkę tartą,
  • kawę zbożową,
  • sos sojowy.

Zdarza się, że gluten występuje również w niektórych przetworach mięsnych, sosach, płatkach śniadaniowych, a nawet twarogach, serach czy budyniach. W takich produktach zboża najczęściej odpowiadają za zagęszczanie całej konsystencji. Samodzielne komponowanie posiłków bez glutenu może być więc bardzo trudne. Z tego powodu lepiej postawić na gotowe potrawy, oferowane m.in. przez firmy odpowiedzialne za dietę pudełkową.

Co zamiast diety bezglutenowej?

Zamiast stosowania diety bezglutenowej, warto postawić na ograniczenie tego składnika w codziennym jadłospisie. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcesz zmniejszyć ilość przyjmowanych węglowodanów, ale jednocześnie dostarczać sobie niezbędny błonnik. Trzeba pamiętać, że gluten występuje nie tylko w produktach zbożowych, lecz także wielu przetworach mlecznych, a nawet dżemach. Całkowite wykluczenie glutenu jest więc bardzo trudne.

Obecnie istnieją różne diety pozwalające na ograniczenie przyjmowanego glutenu, jednak do takiego stopnia, by nie spowodować problemów z wypróżnianiem i przyrostu masy ciała. Mowa tu o planach żywieniowych jedynie ograniczających ten składnik. Można je znaleźć m.in. w ofertach cateringów dietetycznych – mówi specjalista z firmy Nice To Fit You oferującej wysokiej jakości dietę pudełkową ograniczającą gluten.

Czy dieta bezglutenowa ma prawo działać?

Zwykle pierwsze efekty związane z utratą masy ciała na diecie bezglutenowej wynikają ze zmiany nawyków żywieniowych. Najczęściej osoby decydujące się na taki sposób jedzenia wykluczają niezdrowe, przetworzone produkty, a także kaloryczne składniki. Z ich posiłków znikają przede wszystkim pszenne pieczywo i makarony z takiej samej mąki, które mają niewiele składników odżywczych. Są one zastępowane kaszami, pełnymi cennych substancji. Chudnięcie wynika więc z ograniczenia nie tylko węglowodanów, lecz także słodyczy czy wszelkich innych produktów wysoko przetworzonych.

Praktykowanie diety bezglutenowej i nieprzybieranie na masie ciała jest możliwe, czego przykładem są osoby z celiakią, czyli uczuleniem na ten składnik. Jeśli jednak w Twoim przypadku nie występują żadne nadwrażliwości na gluten, nie warto całkowicie go wykluczać. Za odchudzanie odpowiada wiele innych czynników, niekoniecznie związanych właśnie z tym składnikiem. Często kluczem do sukcesu może być obliczenie swojego zapotrzebowania na energię i odpowiednie zbilansowanie posiłków, bez konieczności całkowitego rezygnowania z glutenu.