Zdrowie

Czy spalacze tłuszczu działają bez ćwiczeń

Spalacze tłuszczu są polecane sportowcom oraz osobom regularnie zażywającym aktywności fizycznej jako suplement wspomagający redukcję tłuszczową. Jednak czy tego rodzaju specyfiki będą równie skuteczne u osób nieaktywnych sportowo?

Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to nic innego jak preparaty, w skład których wchodzą substancje wspomagające redukcję masy ciała. Zazwyczaj są to naturalne składniki aktywnie działające, np. ekstrakt z żeń- szenia, kofeina, L-karnityna czy ekstrakt z zielonej herbaty. Reduktory można podzielić na dwie kategorie zależne od sposobu działania ich na organizm:

  • lipolityczne – preparaty z l-karnityną bądź zielona herbatą, które wspomagają pracę metabolizmu bez podnoszenia temperatury organizmu i pobudzenia;
  • termogeniczne – preparaty zawierające m.in. kofeinę bądź guaranę, które nasilają proces termogenezy.

Bardzo często spalacze są nazywane termogenikami z uwagi na zwiększenie wydatku energetycznego organizmu. Ponadto preparaty te pobudzają metabolizm, jak i również hamują apetyt, co dodatkowo wpływa na zużycie większej ilości kalorii przez organizm.

Czy spalacze tłuszczu są tylko dla aktywnych?

Preparaty wspomagające spalanie tłuszczu są popularne w środowisku sportowym. To właśnie osoby aktywne fizycznie bardzo często sięgają po tego rodzaju suplementy diety, aby osiągać jeszcze lepsze efekty redukcji. Jednak nie tylko sportowcy mogą korzystać ze spalaczy. Choć trening rzeczywiście jest wskazany do osiągnięcia maksymalnych efektów preparatów, nie znaczy to, że bez aktywności nie będą działać wcale.

Odpowiedni dobór suplementu może wspomóc odchudzanie i przełamać stagnację podczas dłuższej redukcji. Spalacze prowadzą do wydajniejszej pracy metabolizmu oraz hamowania apetytu przez cały dzień, niezależnie od aktywności. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej diecie, gdyż przekroczenie dziennego bilansu może wpłynąć znacząco na spadek efektów stosowania spalacza.

Jaki reduktor tłuszczu przy zerowej aktywności?

Osobom, które nie trenują, ale chciałyby pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej zaleca się spalacze o zmniejszonej ilości składników pobudzających. Mowa tu przede wszystkim o substancjach takich jak kofeina, która dodaje energii organizmowi, co wykorzystuje się właśnie podczas treningu.

Dobrym wyborem mogą okazać się spalacze lipotrowe, czyli takie, które odpowiadają za nasilenie lipolizy, ale bez pobudzania lub podniesienia temperatury ciała. Warto dodać, że oprócz stymulacji metabolizmu, tego rodzaju preparaty regulują także poziom cukru w organizmie, a także zawierają wiele witamin, szczególnie z grupy B.

Trzeba jednak nadmienić, że stosowanie spalaczy tłuszczów bez dodatkowych treningów będzie mniej efektywne. Aby znacznie przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej warto nie tylko wprowadzić zdrową dietę opartą na dziennym bilansie kalorycznym, ale również aktywność fizyczną. Niekoniecznie muszą być to wizyty na siłowni, ale chociażby regularne, codzienne spacery.