Fala uderzeniowa w medycynie estetycznej
Fala uderzeniowa bazuje na innowacyjnej technologii, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Na początku korzystano z tej metody głównie w chirurgii, ortopedii, reumatologii, rehabilitacji czy dermatologii. Obecnie jednak zakres możliwości fafli uderzeniowej znacząco się poszerzył, przez co jest używana również w medycynie estetycznej. Jej zastosowanie sprawdza się przede wszystkim w modelowaniu sylwetki i najbardziej newralgicznych partii, takich jak pośladki, uda czy brzuch. Fala uderzeniowa jest działa jako fala akustyczna, której wysoka energia charakteryzuje się zarazem krótkim czasem narastania. Do jej przenoszenia służy dedykowana sonda.
Procedury z użyciem fali uderzeniowej
W zabiegach tego typu wykorzystuje się specjalny aplikator fali uderzeniowej, do którego poprzez użycie skompresowanego powietrza wyzwalana jest energia kinetyczna poprzez uderzenie. W konsekwencji rozchodzi się ona promieniście lub w sposób skoncentrowany po docelowej partii ciała. Na głębokość penetracji wpływa ustalona częstotliwość fali, a także wykorzystany typ przekaźnika czy poziom ciśnienia. Istotnym aspektem pozostaje indywidualna zdolność tkanek do pochłaniania energii. Na właściwościach fali uderzeniowej opiera się wiele systemów zabiegowych. Urządzenia te dostarczają falę akustyczną do wybranych partii ciała, a jej wysoka energia wywołuje rozluźnienie miejscowej tkanki łącznej. Efektem takiego zabiegu jest redukcja tkanki tłuszczowej, a także wzrost jędrności skórny. Urządzenie takie może pracować na głębokości nawet kilku centymetrów. Fala uderzeniowa dociera głęboko w skórę, dzięki czemu poprawia przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu zwiększa mikrokrążenie oraz ułatwia podaż tlenu czy substancji odżywczych. Stymulowanie taką metodą odbywa się mechanicznie, dlatego jednocześnie pobudzeniu ulega rozwój nowych naczyń krwionośnych i metabolizm komórkowy.
Możliwości stasowania fali uderzeniowej
Fala uderzeniowa sprawdza się w modelowaniu i ujędrnianiu skóry całego ciała, a także twarzy. Procedury z jej użyciem mogą zredukować liczne niedoskonałości strukturalne. Zabiegi te są stosowane celem wyszczuplania sylwetki oraz kształtowania i stymulowania mięśni. Fala uderzeniowa jest używana do redukcji obrzęków, zbitej i nagromadzonej miejscowo tkanki tłuszczowej czy zaawansowanego cellulitu. Z powodzeniem nadaje się również do drenażu limfatycznego. Obecnie stosowane systemu pozwalają na wykonanie zabiegu w wielu obszarach, włącznie z wymagającymi wyszczuplenia, wymodelowania i ujędrnienia rejonami pleców, ramion, ud, pośladków czy brzucha. Procedury tego typu są przeprowadzane u pacjentów w różnym wieku, przy czym osoby poniżej 18. roku życia muszą otrzymać zgodę rodzica.
Charakterystyka zabiegów falą uderzeniową
Zastosowanie fali uderzeniowej w medycynie estetycznej wymaga przeprowadzenia wcześniejszej konsultacji, podczas której pacjent otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o zabiegu. Profesjonalne usuwanie tkanki tłuszczowej falą uderzeniową oferuje chociażby klinika Anlaya, której specjaliści posiadają odpowiednie kompetencje oraz niezbędną aparaturę systemową. Zabiegi przebiegają dzięki temu bezpiecznie i bezboleśnie, przez co nie wymagają podawania znieczulenia. Procedura rozpoczyna się od pokrycia wybranych partii ciała specjalnym żelem o właściwościach przewodzących, dzięki któremu fala uderzeniowa łatwiej wnika wgłąb skóry. W następnej kolejności specjalista przykłada do niej głowicę. Zabieg falą uderzeniową trwa około 40-60 minut, w zależności od wielkości strefy poddawanej jej oddziaływaniu.
Rezultaty wykorzystania fali uderzeniowej
Na skórze po zabiegu falą uderzeniową mogą się pojawić niewielkie zaczerwienienia i siniaki, jednak z reguły szybko ustępują. Pacjent może praktycznie od razu powrócić do normalnej aktywności, a jednym z głównych zaleceń jest przyjmowanie dużych ilości wody w ciągu dnia. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, zwykle powinien być wykonany w serii kilkunastu sesji z około tygodniowymi odstępami. Ilość procedur zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu oraz jego specyfiki.