Jak pielęgnować buty z naturalnej skóry?
Nie ma co ukrywać – skórzane obuwie trochę kosztuje. Można znaleźć wiele modeli w okolicy stu złotych, jednak nie oszukujmy się – zazwyczaj mowa jest o większych pieniądzach. Jednak obuwie z naturalnej skóry ma podstawową zaletę: zachowuje wytrzymałość i trwałość przez lata. Jest jednak jeden warunek. Skórzane buty trzeba odpowiednio pielęgnować. Jak? Wyjaśniamy w artykule.
Rodzaje skór w produkcji obuwia
Obuwie skórzane cieszy się ogromną popularnością wśród wielu ludzi. Wszystko to zasługa eleganckiego wyglądu i trwałości przez kilka sezonów. Z powodzeniem ze skóry szyje się każdego rodzaju obuwie – od klapek i sandałów, przez półbuty, kończąc na botkach oraz kozakach. Jak wiadomo, rodzajów skóry jest dużo, a każdy z nich pielęgnuje się w nieco inny sposób. Jakie zatem można wyróżnić skóry do produkcji obuwia ?
Naturalna skóra licowa
Naturalna skóra licowa to bez wątpienia najczęściej używany materiał do produkcji obuwia. Używa się w tym celu głównie skóry bydlęcej lub cielęcej, sporadycznie świńskich i końskich. Czasami można też spotkać obuwie ze skóry owczej, sarny, jelenia, węży, jaszczurek, a nawet krokodyli. Lico jest warstwą wierzchnią skóry. Oczywiście zanim zostaną uszyte z niej buty, muszą przejść bardzo długą drogę obróbki. To właśnie w dużej mierze wpływa na wyższą cenę obuwia skórzanego od zamienników z tworzywa sztucznego. Ten rodzaj materiału charakteryzuje się przepuszczalnością pary wodnej, powietrza, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co czyni ze skóry licowej doskonały surowiec do produkcji kozaków damskich czy też botków.
Skóra zamszowa
Zamsz to drugi bardzo popularny surowiec do produkcji obuwia skórzanego. Powstaje z obrobionego spodu skóry zwierzęcej. Charakteryzuje się dużymi włóknami, dzięki czemu jego powierzchnia przypomina pokrytą delikatnym meszkiem. Naturalna skóra zamszowa jest bardzo miękka i sprężysta, a do tego miła w dotyku i wygodna w noszeniu. Niestety materiał ten jest podatny na uszkodzenia, zabrudzenia czy negatywny wpływ wody. Z tego powodu obuwie zamszowe najlepiej nakładać podczas ładnej pogody. Warto wiedzieć, że do skóry zamszowej należą również takie materiały jak nubuk i welur. Nubuk powstaje przez oszlifowanie wierzchniej części skóry, natomiast zamsz powstaje wskutek obróbki odwrotnej strony skóry, czyli mizdry.
Pielęgnacja butów z naturalnej skóry licowej
Obuwie ze skóry licowej jest najdroższe, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać tak, aby przetrwało długie lata. Pielęgnacja butów z naturalnej skóry opiera się na czyszczeniu i konserwacji przeznaczonymi do tego środkami. Naturalna skóra licowa, jeśli nie jest wypastowana i nawilżona, łuszczy się, pęka i po krótkim czasie wygląda bardzo źle. Pierwszym krokiem zatem jest dobranie odpowiednich środków pielęgnujących mających w swojej składzie różnego rodzaju woski. Najpopularniejsze są woski wodno-rozpuszczalnikowe, ponieważ łatwo rozprowadzają się na bucie i tworzą połyskującą warstwę na skórze, dzięki której obuwie jest zabezpieczone przed działaniem wody. Innym rodzajem produktów do konserwacji są pasty samopołyskowe, jednak nie powinno stosować się ich do delikatnych skór licowych. W przypadku skór barwionych warto wybrać preparat konserwujący w kolorze, ponieważ wzmocni to i ożywi ich odcień. Do konserwowania każdego rodzaju skóry unikać natomiast należy preparatów z dodatkiem terpentyny oraz benzyny. Negatywnie wpływają na wygląd i kolor skóry.
Jak pielęgnować obuwie z zamszu, nubuku i weluru?
Zamsz, a także nubuk i welur, wymagają szczególnej pielęgnacji. Skóry te są podatne na uszkodzenia i zabrudzenia, które bardzo trudno usunąć. Najgorsze, co może spotkać skórę zamszową, to kontakt z wilgocią. Obuwie wykonane z tego typu materiału jeszcze przed założeniem na zewnątrz należy bezwzględnie tuż po kupnie zaimpregnować odpowiednim preparatem. Do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych na zamszu, nubuku i welurze należy używać gumowej szczotki, która usunie kurz i zanieczyszczenia, nie niszcząc przy tym materiału. Wszelkie plamy należy jak najszybciej usuwać, aby nie przedostały się do głębszych struktur skóry. W innym wypadku pozostawią permanentny ślad. Do czyszczenia można użyć bardzo miękkiej szczotki, a także preparatu przeznaczonego do zamszu. W pielęgnacji obuwia zamszowego, welurowego i z nubuku nie można używać żadnych past i kremów przeznaczonych do skór licowych.
Jakie buty z naturalnej skóry wybrać?
Na rynku jest wiele różnych rodzajów skór naturalnych, jednak który rodzaj wybrać? O tym, jaką skórę wybrać, opowiedział pracownik sklepu z obuwiem skórzanym eCentral:
Na co dzień i do pracy najlepiej wybrać obuwie ze skóry licowej. Co prawda jest najdroższa, ale łatwo się ją konserwuje i czyści. Lepiej wybierać matowe buty, ponieważ te wykonane ze skór lakierowanych są bardzo podatne na uszkodzenia i zarysowania. Polecamy je zatem jedynie na szczególne okazje, na przykład wesela czy inne uroczystości. Obuwie zamszowe, welurowe i z nubuku natomiast można wyjmować z szafy tylko podczas suchych dni.
Używanie odpowiednich preparatów to jednak nie wszystko. Pielęgnacja skórzanego obuwia to również ogólne dbanie o buty tak, by były wytrzymałe, trwałe i dobrze wyglądały przez lata. Co można w tym celu zrobić? Aby obuwie nie straciło swojego kształtu, warto używać wypełniacze, gdy nie znajduje się ono na nodze. Należy pamiętać również o tym, by czyścić je nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz przy pomocy na przykład sprejów antybakteryjnych z jonami srebra. Dobrze też często zmieniać obuwie i pozwolić skórzanym butom od czasu do czasu odpocząć.