Lifestyle

Jakie lustro do łazienki wybrać?

Wybór lustra do łazienki nie jest prosty. W sklepach jest ich tak dużo, że dochodzi się do wniosku, iż nadmiar wybory może być sporym utrudnieniem. Nie wiadomo, na które się zdecydować.

Jakie lustra znajdują się w ofercie rynkowej?

Pierwszy podział dotyczy kształtu:

  • lustra prostokątne,
  • lustra kwadratowe,
  • lustra okrągłe.

Kolejny podział dotyczy sposobu mocowania:

  • lustra w ramie,
  • lustra wbudowane.

Jeszcze inny jest związany z funkcjonalnością:

  • lustra z szafką,
  • lustra z dodatkowym podświetleniem.

Dodatkowo, do rozważenia jest wielkość lustra:

  • lustro zajmujące całą ścianę lub sporą jej część,
  • lustro zajmujące niewielki fragment powierzchni.

Decyzję o wyborze lustra do łazienki najlepiej podejmować na etapie jej projektowania. W przeciwnym wypadku może się okazać, ze wybór jest ograniczony do wykończonej architektury pomieszczenia i nie zawsze musi ono spełniać nasze potrzeby. Tak się zdarza w mieszkaniach wynajmowanych lub już wykończonych bez udziału kolejnego właściciela.

Jakie kryteria są istotne przy wyborze lustra do łazienki?

Lustro w łazience
Źródło: Pixabay.com

Zastanawiając się nad tym, jakie lustro do łazienki wybrać, trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie – im większe lustro tym lepiej. Mała łazienka zyska na optycznym powiększeniu powierzchni, duża na elegancji. Jednak nie w każdej łazience lustro od podłogi do sufitu wygląda dobrze. Najlepiej, by było ono zawieszone od wysokości połowy tułowia. Ważne jest zachowanie proporcji.

Lustro nad umywalką – najbardziej typowe miejsce

Lustro, umieszczone nad umywalką powinno być długości szafki umywalkowej. Jeżeli szafka ma na przykład dwie umywalki, to lustro powinno zajmować tę samą długość. Podobnie, jeżeli jedno-umywalkowa szafka ma dodatkowy blat na kosmetyki, warto dopasować lustro do jej długości. W takich przypadkach najlepiej zamówić i zamontować lustro na wymiar, które jest wbudowane w kafelki łazienkowe. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości bez demontażu kafelek, to warto kupić odpowiedniej wielkości lustro w ramie. Hurtownia szkła https://www.rkglass.pl/uslugi/lustra-na-wymiar/ ma w swojej ofercie usługę luster na wymiar, z której bez wątpienia warto skorzystać.

Drugie lustro w łazience

Dobrym pomysłem jest umieszczenie drugiego lustra w łazience. Pełni ono inną rolę niż to podstawowe, lecz stanowi ciekawy element wystroju. Można nim wyłożyć wnękę lub wąski brzeg ściany. Pozwoli to na optyczne powiększenie łazienki oraz nadanie jej ciekawego stylu.

Lustro oprawione w ramę

Ramy lustra powinny być dopasowane idealnie do stylistyki łazienki. Mogą być szerokie i ozdobne, jeżeli łazienka jest utrzymana w klasycystycznym stylu. Zdobienia na ramach pięknie harmonizują z jasnym marmurem na blatach łazienkowych. W przypadku łazienek o surowym lub nowoczesnym stylu ramy powinny się wpisywać w tło.

Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie drewnianych ram, ponieważ w łazience jest dużo wilgoci, której drewno nie lubi. Niewłaściwie zaimpregnowane drewno może pęcznieć i nieładnie z niego odpadać farba.

Oświetlenie w ramie lustra

Niektóre lustra mają bardzo ciekawie rozwiązane pomysły na oświetlenie. Jak wiadomo, dobre światło jest szczególnie ważne w łazience. Ułatwia układanie włosów i najważniejsze- zrobienie makijażu. Nowoczesne lustra mają w ramy wmontowane oświetlenie. Najczęściej ledowe lub w postaci świecących ram. Ciekawie wyglądają ramy z widocznymi żarówkami w stylu filmowej charakteryzatorni, szczególnie w nieco staroświeckiej łazience.

Z lustra z wmontowanym w boczne ramy oświetleniem zadowolone będą wszystkie kobiety.

Lustro z głębią 3D

Warto wspomnieć ostatnio modną ciekawostkę – lustro podświetlone od tylnej strony małymi lampeczkami ledowymi w taki sposób, że po włączeniu można odnieść wrażenie głębi. To lustro dla fanów i zwolenniczek stylu ultranowoczesnego oraz młodzieży.

Lustro z ukrytą szafką

Lustro w małej łazience bardzo często zabiera to niezbędne minimum miejsca, które jest potrzebne na przechowywanie i ukrywanie licznych łazienkowych niezbędników, typu kosmetyki, golarki, szczotki itd. Doskonałym pomysłem, dosyć często stosowanym jest montowanie szafki z drzwiczkami z lustra, za którymi są schowane półki.

Lustrzane owale nie wychodzą z mody

Łazienka z lustrem
Źródło: Pixabay.com

Niektóre formy geometryczne są uniwersalne. Tak jest okręgiem i owalem. Lustro w okrągłej, jasnej, pastelowej ramie pasuje do kobiecej, cukierkowej łazienki lub nowoczesnej, wykończonej jasnym piaskowcem. Owal może złagodzić zbyt surowy design.

Jak się okazuje, oprawione w surowe, metalowe ramy okrągłe lustro do łazienki świetnie wygląda na tle surowych, betonowych ścian w industrialnym stylu wykończenia wnętrz.

Odpowiednio dobrane lustro pełni z powodzenie dwie funkcje – stanowi niezbędny element wyposażenia oraz może być ciekawym sposobem na aranżację łazienki. Ogromny wybór możliwości z pewnością ułatwi to zadanie.

Artykuł napisał:
Marcin Bogasz – designer i stylista wnętrz.