Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy starzenia skóry?
Bezpośrednią przyczyną starzenia się skóry jest utrata zdolności do syntezy kolagenu, będącego jej istotnym budulcem. Jego mniejsza ilość pogłębia istniejące zmarszczki i bruzdy, a także przyspiesza powstawanie nowych. Z wiekiem w skórze spada również liczba innych elementów strukturalnych, przez co dochodzi do spowolnienia naturalnego metabolizmu oraz zdolności regeneracyjnych. Zmniejsza się ponadto warstwa hydrolipidowa, która chroni przed utratą wody. Skóra zaczyna się starzeć nawet po 20. roku życia, a z wiekiem procesy te przyspieszają.
Pierwsze zmarszczki
Pierwsze widoczne zmarszczki najczęściej spowodowane są naturalną mimiką. U wielu osób występują nawet w okolicach 25. roku życia, a z czasem pogłębiają się i utrwalają. Zmarszczki spowodowane procesami starzenia zwykle początkowo objawiają się wokół oczu i ust – mięśnie w tych okolicach są najbardziej aktywne, a skóra najbardziej delikatna i cienka. Na powstawanie nieestetycznych zmian duży wpływ ma ekspozycja słoneczna, ponieważ promieniowanie UV sprzyja pogłębianiu bruzd. Nie pomaga również naturalna grawitacja, przez którą skóra zaczyna opadać w dół. Zmarszczki pogłębiają się szybko u osób prowadzących niezdrowy styl życia, np. palących papierosy.
Zwiotczenie i utrata jędrności
Poza zmarszczkami, jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej zwiotczenie. W bardzo dużym stopniu efekt ten pogarsza ogólny stan cery, ponieważ wiąże się z utratą jędrności. Zwiotczenie skóry prowadzi do pogłębiania się zmarszczek, a także stopniowo zmienia rysy twarzy. Przedwczesna utrata jędrności może być spowodowana odwodnieniem i przemęczeniem organizmu, a także dietą ubogą w zdrowe tłuszcze. Worki pod oczami i opadające policzki sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną. Zaburzenie owalu twarzy pod wpływem utraty jędrności może zacząć się pojawiać już w okolicach 30. roku życia, a z wiekiem postępuje coraz bardziej.
Przesuszenie cery
Sygnałem świadczącym o starzeniu się skóry jest jej matowy, szarawy odcień. Najczęściej wynika to z nadmiernego przesuszenia, spowodowanego trudnością w nawilżeniu oraz niedotlenieniem. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest zmniejszenie poziomu kwasu hialuronowego w skórze, dlatego zaleca się wówczas stosowanie do pielęgnacji kosmetyków zawierających ten składnik. Przykładem może być krem Eternelle, który posiada starannie dobrany skład. Przesuszenie uwidocznia różne nieestetyczne zmiany i niedoskonałości, takich jak wągry czy przebarwienia. Na twarzy mogą pojawiać się ciemne plamy i znamiona, spowodowane zaburzeniem wydzielania melaniny. Takie zmiany najczęściej występują po 30. roku życia, a w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji skóry nawet wcześniej.
Ziemisty kolor skóry i rogowacenie naskórka
Naskórek zbudowany jest z kilku warstw, z których najstarsza to warstwa rogowa. Z czasem zaczyna ona obumierać, a spowolnienie procesów regeneracyjnych pod wpływem starzenia prowadzi do nadmiernego rogowacenia. Jeżeli stary naskórek nie jest usuwany, zaczyna zalecać na skórze i nadaje jej ziemistego kolorytu oraz szorstkości. Skóra powinna być regularnie złuszczana, najlepiej przy użyciu delikatnego peelingu. Niezbędne jest także odpowiednie nawilżenie, które może zapewnić krem Eternelle o silnym działaniu regenerującym. Problemy z rogowaceniem naskórka często występują u stosunkowo młodych osób, nawet po 20. roku życia.
Rozszerzone naczynka
Rozszerzone naczynka na twarzy to tzw. pajączki, które zwykle występują u osób o cerze naczynkowej. Procesy starzenia mogą sprzyjać ich powstawaniu, ponieważ naczynia włosowate stają się z czasem coraz bardziej kruche. Naczynka mogą niestety pękać, co dodatkowo pogarsza wygląd skóry. W zależności od typu cery, niektóre osoby mierzą się z tym problemem nawet przez całe życie. Za powstawanie naczynek w dużym stopniu odpowiadają geny, a także nieodpowiednia pielęgnacja. W przypadku cery naczynkowej, zaleca się stosowanie bardzo delikatnych i specjalnie dobranych kosmetyków.