Zdrowie

Najczęstsze infekcje układu rodnego – jak je leczyć?

Większość pacjentek przynajmniej raz w życiu doświadcza infekcji intymnej. Jej objawem może być uporczywy świąd i pieczenie, występowanie upławów czy powstawanie różnych zmian na wargach sromowych. Infekcji układu rodnego pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować, ponieważ mogą one prowadzić do niebezpiecznych powikłań oraz wywołać wiele groźnych chorób. Niektóre tego typu dolegliwości są dość powszechne, a ich efektywne leczenie wymaga jak najszybszej i skutecznej diagnostyki.

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy zalicza się do najczęściej występujących infekcji intymnych, w tym również u polskich pacjentek. W aż 90% przypadków, za zachorowania odpowiadają drożdżopodobne grzyby Candida albicans. Zdecydowanie rzadziej grzybica pochwy spowodowana jest innymi gatunkami z gatunku Candida, takimi jak np. Candida glabrata. Dużym problemem infekcji grzybiczych sromu jest ich wysoka tendencja do nawracania. O obecności kolonii grzyba świadczy nalot na ścianach pochwy, a także grudkowate, białe i serowate upławy. Infekcja objawia się też podrażnieniem, pieczeniem, świądem, trudnościami z oddawaniem moczu i bólem podczas stosunku seksualnego. Jeżeli pojawiają się takie symptomy, wskazana jest jak najszybsza konsultacja ginekologiczna. Przyczyny takiej infekcji mogą być różne, a do czynników sprzyjających jej rozwojowi zalicza się m.in. niewłaściwą higienę intymną, przypadkowe kontakty seksualne oraz stosowanie leków immunosupresyjnych, sterydoterapii czy antybiotykoterapii. Każdy epizod chorobowy wywołany przez Candida albicans krótkotrwale leczy się środkami przeciwgrzybiczymi, podawanymi doustnie lub miejscowo. W przypadku infekcji nawracającej, leczenie bazuje na indukcji leków oraz ich podtrzymywaniu, co trwa około 6 miesięcy. Z reguły terapii wymaga też partner pacjentki.

Rzęsistkowica

Do rozwoju rzęsistkowicy dochodzi pod wpływem zakażenia rzęsistkiem pochwowym, czyli pierwotniakiem Trichomonas vaginalis bytującym w gruczołach okołocewkowych, cewce moczowej oraz pochwie. Infekcja objawia się przede wszystkim szaro-zielonkawymi, pienistymi upławami o mdłym zapachu. Rzęsistkowicy może towarzyszyć pieczenie, świąd i duży obrzęk, co utrudnia prowadzenie badań. W przypadku pojawienia się takich symptomów, internetowy lekarz online może pomóc we wstępnej diagnostyce. Warto też pamiętać, że rzęsistkowica w niektórych przypadkach przebiega bezobjawowo. Leczenie odbywa się najczęściej z wykorzystaniem chemioterapeutyków przeciwpierwotniakowych, takich jak nifuratel. Na takie środki może zostać wystawiona recepta online, którą da się szybko zrealizować w aptece. Pacjentce oraz jej partnerowi zaleca się też wstrzemięźliwość seksualną oraz unikanie spożywania alkoholu w czasie terapii.

Infekcje układu rodnego

Bakteryjna waginoza

Bakteryjna waginoza jest zakażeniem autogennym, w którym występują zaburzenia jakościowe i ilościowe flory bakteryjnej pochwy. W jej środowisku fizjologicznym dominują bakterie z rodzaju Lacobacillus, odpowiedzialne za produkcję nadtlenku wodoru. W przypadku infekcji, ulegają one wyparciu przez beztlenowce Gardnerella vaginalis. W efekcie naturalne pH pochwy wzrasta z poniżej 4,5 do nawet 7,0. W nawet połowie przypadków, bakteryjna waginoza nie daje żadnych objawów. Jeżeli jednak symptomy się pojawią, dotyczą głównie charakterystycznych upławów o przykrym zapachu i szaro-mlecznej barwie. Objawy dużo rzadziej spotykane to np. podrażnienie, świąd i ból okolic intymnych. Leczenie odbywa się z wykorzystaniem chemioterapeutyków lub antybiotyków, które wykazują działanie przeciwbakteryjne. Środki te w niektórych przypadkach zaleca się też profilaktycznie, ze względu na ryzyko nawrotu infekcji. W takiej sytuacji możliwe jest przedłużenie recepty od lekarza. Duże znaczenie dla walki z infekcją ma leczenie bezobjawowe, które podnosi komfort pacjentki. Nieprzyjemne doznania można załagodzić poprzez stosowanie roztworu chlorowodorku benzydamin, służącego do przemywania zewnętrznych narządów płciowych.