Najczęstsze objawy problemów z prostatą
Szacuje się, że problemy z prostatą dotykają aż 90% mężczyzn. Jednym z najczęstszych zaburzeń jest łagodny rozrost gruczołu krokowego, który może zacząć się rozwijać już po 40. roku życia. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą problemom z prostatą i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego – najczęstszy winowajca problemów z prostatą
Łagodny rozrost gruczołu krokowego polega na stopniowym powiększaniu się prostaty i jest powszechnym zjawiskiem. Jego dokładne przyczyny nie są poznane, jednak najprawdopodobniej wynika ono ze zmian stężeń hormonów płciowych.
Wraz z wiekiem maleje poziom testosteronu, przez co dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy nim a jego aktywną formą – dihydrotestosteronem (DHT). Wpływa ona bezpośrednio na komórki prostaty, wspomagając ich wzrost i namnażanie się. Zwiększony udział DHT w gruczole krokowym stymuluje więc jego stopniowy rozrost.
Ponadto niektóre czynniki zwiększają ryzyko rozwoju łagodnego przerostu prostaty. Należą do nich m.in.:
- cukrzyca,
- otyłość,
- stosowanie niektórych leków, np. insuliny,
- używki, np. alkohol, kawa,
- predyspozycje genetyczne[1].
Objawy, które mogą wskazywać na problemy z prostatą
Łagodny rozrost gruczołu krokowego może przez pewien czas nie dawać żadnych objawów, jednak powiększająca się prostata u wielu mężczyzn staje się przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu. Wynika to z faktu, że gruczoł krokowy jest zlokalizowany wokół cewki moczowej, a rozrastając się, powoduje jej zwężenie, a tym samym:
- wolniejsze opróżnianie pęcherza,
- słabszy, przerywany strumień moczu,
- konieczność nocnych wizyt w toalecie,
- częstsze oddawanie moczu,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- opóźniony początek oddawania moczu.
Jak zmniejszyć objawy łagodnego przerostu prostaty?
W początkowych fazach łagodnego rozrostu gruczołu krokowego nie ma zazwyczaj konieczności wprowadzania leków na receptę. Zamiast tego zaleca się zmiany w trybie życia oraz preparaty na prostatę dostępne bez recepty. Zawierają one wyciąg z owoców palmy sabałowej, który działa na kilka sposobów:
- hamuje aktywność enzymu 5-α-reduktazy uczestniczącego w przemianie testosteronu do dihydrotestosteronu,
- może przyczynić się do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego poprzez indukcję procesów redukujących nadmiarowe komórki,
- wykazuje właściwości przeciwzapalne, które również mogą ograniczyć procesy rozrostu prostaty[2].
Dzięki temu leki zawierające wyciąg z owoców palmy sabałowej łagodzą objawy wynikające z powiększenia gruczołu krokowego, takie jak nadmierne parcie na mocz, zwiększona częstotliwość jego oddawania czy problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza.
A jakie zmiany w trybie życia są zalecane przy wspomnianych dolegliwościach?
- Unikaj picia dużych ilości płynów przed pójściem spać czy wyjściem z domu.
- Ogranicz używki, takie jak papierosy, kawa i alkohol, ponieważ podrażniają one pęcherz moczowy.
- Raz w roku wybierz się do lekarza na badania kontrolne.
- Nie przetrzymuj moczu w pęcherzu.
Powyższe wskazówki mogą ograniczyć objawy łagodnego rozrostu prostaty i opóźnić lub wyeliminować konieczność stosowania leków na receptę. Pamiętaj o regularnej kontroli swojego zdrowia, a każde niepokojące Cię dolegliwości niezwłocznie skonsultuj z lekarzem.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/books/NBK558920/ [dostęp 27.01.2024].
[2] Kwon, Y. (2019). Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia. Food science and biotechnology, 28(6): 1599-1606.