Zdrowie

Nietolerancja laktozy – jaką ją rozpoznać?

Kto w rzeczywistości powinien zdecydować się na dietę bezlaktozową? Jakich produktów unikać w przypadku tego sposobu żywienia? Odpowiadamy

Czym jest laktoza?

W dużym uproszczeniu to związek chemiczny należący do grupy węglowodanów. Występuje on w mleku – głównie krowim – ale także w produktach mlecznych, np. śmietanie, maśle, lodach czy jogurcie. Organizm człowieka jest zdolny rozłożyć laktozę na cukry proste dzięki specjalnemu enzymowi – laktazie.

Jakie są objawy nietolerancji?

Nietolerancja spowodowana jest niedoborem lub całkowitym brakiem enzymu laktazy w ludzkim organizmie. Przez to nie jest on w stanie rozkładać laktozy na cukry proste, co przekłada się na brak możliwości wchłonięcia ich przez ściany jelita. Objawami nietolerancji laktozy, mogą być np. biegunka, bóle brzucha, wzdęcia czy mdłości. Wyróżnia się trzy podstawowe typy tej choroby:

  • alaktazja – organizm już od narodzin nie wytwarza laktazy,
  • hipolaktazja – najczęstszy przypadek, który występuje u osób dorosłych i polega na stopniowym zanikaniu laktazy w ludzkim organizmie,
  • wtórna – jako efekt uboczny innych, poważniejszych chorób, np. mukowiscydozy, alergii przewodu pokarmowego. W tym wypadku jednak, gdy ustąpią objawy głównej dolegliwości, ustępuje także nietolerancja laktozy.

Najczęstszym sposobem radzenia sobie z tą przypadłością jest odpowiednia dieta, w której całkowicie eliminuje się produkty zawierające laktozę lub ograniczenie ich spożywania. W takim wypadku warto postawić na odpowiedni catering dietetyczny. Gdynia, Warszawa i wiele innych miast już oferuje taką możliwość.

Jak stosować dietę bezlaktozową?

W przypadku nietolerancji, dieta bezlaktozowa musi być stosowana przez całe życie. Nieprzestrzeganie jej może zagrozić zdrowiu. W tej sytuacji można stosować produkty mleczne, które nie zawierają laktozy.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nawet przez przypadek nie zjesz produktu zawierającego laktozę, idealnym rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa. Gdynia i wiele innych miast są miejscem działania firm cateringowych, które oferują takie rozwiązania.

Więcej na temat diety pudełkowej i zasad zdrowego żywienia można przeczytać na stronie: https://www.lightbox.pl/.