Zdrowie

Ocet jabłkowy i jego cudowne właściwości

Czy wiesz, że ocet jabłkowy sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale również podczas zabiegów pielęgnacyjnych? Pozyskiwany w sposób naturalny, jako produkt fermentacji z jabłek, stanowi bogate źródło cudownych składników mineralnych. Stosowany wewnętrznie i zewnętrznie przynosi dobre efekty dla naszego organizmu. Warto mieć choć jedną butelkę octu jabłkowego w domu!

Ocet jabłkowy świetny dla zdrowia

Głównym składnikiem octu jest kwas octowy pozyskany z jabłek. Działa antybakteryjnie oraz antyzapalnie. Zmniejsza ilość cukru we krwi, obniża ciśnienie tętnicze. Dodawany do sałatek lub pity w rozcieńczeniu pomaga uporać się z tak zwanym „złym” cholesterolem oraz przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Używany do koktajli, śmiało może zastąpić cytrynę lub limonkę, doda odrobiny kwasowości napojowi oraz przyjemnego, lekko jabłkowego aromatu.

Stosowanie octu jabłkowego w diecie stanowi wsparcie w odchudzaniu. Zdecydowanie sprzyja zachowaniu wysokiej odporności. Wspomaga wydzielanie soków trawiennych oraz na problemy z żołądkiem. Pektyny, aminokwasy, polifenole, witaminy A, C, B i E, a także składniki mineralne takie jak sód, potas, wapń, krzem, magnez, żelazo, fosfor — w składzie octu jabłkowego znajdziemy istną kopalnię prozdrowotnych składników. Ocet jabłkowy jest bardzo tani oraz łatwo dostępny, warto mieć go w swojej kuchni.

Ocet jabłkowy dla zachowania urody

Stosowanie octu jabłkowego wspomaga zabiegi kosmetyczne oraz zachowanie urody. Ocet jabłkowy dodany do wody podczas ostatniego płukania włosów w trakcie mycia domyka łuski włosów oraz dodaje im blasku, zapobiegając nadmiernemu rozdwajaniu się oraz przetłuszczaniu. Po tym zabiegu zauważymy dużą różnicę w kondycji włosów natychmiast po ich wysuszeniu. Będą niesamowicie sypkie i błyszczące.

Ocet jabłkowy z powodzeniem można używać również do walki z trądzikiem. Wystarczy dodać go do maseczki na bazie ulubionej glinki oraz dowolnego hydrolatu. Stosowany raz, dwa razy w tygodniu poprawi kondycję naszej skóry oraz załagodzi objawy trądziku. Grzybica stóp lub paznokci to kolejne schorzenia, gdzie ocet jabłkowy stosowany zewnętrznie w formie okładów lub jako składnik kąpieli może znacząco pomóc załagodzić schorzenia.

To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich zastosowań octu jabłkowego w kontekście dbania o urodę — zachęcamy do odkrywania własnych patentów związanych z octem jabłkowym. Pamiętajmy jednak, żeby w przypadku wystąpienia jakichkolwiek podrażnień, zaprzestać stosowania kuracji octem jabłkowym.