Zdrowie

Próchnica – niebezpieczna dla zębów a także dla zdrowia

Próchnica to powszechnie znana choroba zębów, bolączka współczesnych czasów, na która cierpi bardzo wielu ludzi na całym świecie. Statystyki są zatrważające i mówią, że około 80% ludzkości ma problemy z zębami i cierpi to schorzenie. Trudno tutaj mówić o braku podstawowej świadomości możliwego ryzyka, jakie niesie za sobą nieleczenie próchnicy. Każdy zna podstawowe konsekwencje tego stanu rzeczy, jednak nie wszyscy się tym przejmują na tyle, aby jakkolwiek zadziałać w kwestii poprawy stanu swoich zębów. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz negatywnych skutków nieleczenia swoich zębów są też takie, o których na ogół się nie mówi, a są w stanie doprowadzić nawet do śmierci.

Dlaczego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologa na wizytach kontrolnych?

Odpowiednio wcześnie wykryte zmiany próchnicze są niegroźne dla zębów, a często ich usunięcie nie wymaga nawet używania wiertła, także materiały stomatologiczne w postaci plomby i wytrawiacza nie są w takiej sytuacji potrzebne. Często wystarczy terapia ozonem, która jest w stanie odwrócić niewielkie zmiany w obrębie zębów bez konieczności stosowania długotrwałego leczenia.

W przypadku trochę dalej posuniętych zmian konieczne będzie wykonanie zabiegu, który polega na usunięciu chorobowo zmienionych tkanek, a w kolejnym etapie uzupełnieniu braków w zębach za pomocą plomby. Jak wiele rzeczy, są zarówno lepsze i gorsze materiały dla stomatologów, które mogą dawać lepsze lub gorsze efekty. Cena gra tutaj istotną rolę – im więcej zapłacimy, tym lepszej jakości plombę dostaniemy.

Sytuacja krytyczna to taka, w której ząb musi zostać wyleczony endodontycznie lub usunięty poprzez ekstrakcję. O ile ta pierwsza sytuacja pozwala zachować koronę zęba, jednak sam ząb staje się on martwy, tak druga opcja pozostawi nam dziurę w uzębieniu, na którą zaradzić może tylko implant. Niestety nie ma możliwości odwrócenia sytuacji, w której ząb został tak mocno zainfekowany, że nie ma dla niego innej drogi ratunku.

Angina Ludwiga 

Choroba, o której mówi się rzadko, a jest wyjątkowo niebezpieczna, to angina Ludwiga. Powikłania tej choroby mogą być opłakane w skutkach, w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, potrafi być wyjątkowo bolesna i trudna do wyleczenia. W przypadku, kiedy nie jest leczona, może prowadzić do obrzęków i duszności, a także spowodować martwicę komórek mięśniowych. Leczenie tej choroby bywa kłopotliwe i często wiąże się z zabiegiem, który  wymaga drenażu zakażonych tkanek. Nie można jej w żaden sposób lekceważyć, podobnie jak próchnicy, z tą różnicą, że angina Ludwiga może być przyczyną znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych.

O zdrowie zębów trzeba dbać w każdym momencie, nie można odpuścić sobie tego w żadnym momencie, ponieważ skutki i konsekwencje mogą być dramatyczne i nieodwracalne. Zdrowie zębów jest kluczowe dla zdrowia całego organizmu. Aby móc uniknąć takiej sytuacji należy dbać o to, aby stomatolog odpowiednio często diagnozował stan naszych zębów.