Piękno

TRĄDZIK RÓŻOWATY – jaka jest różnica pomiędzy nim a innymi typami trądziku?

Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna chorobą, obejmująca skórę okolic nosa, brody, czoła oraz przyśrodkową część policzków. Choroba ta dotyka częściej kobiet, natomiast w przypadku mężczyzn, przebiega znacznie ostrzej i może powodować zmiany przerostowe. Niestety przyczyny trądziku różowatego nie są jeszcze do końca poznane, wiadomo jednak jakie czynniki mogą wpływać na pojawienie się tej choroby. Są to zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, zwiększona reaktywność naczynek krwionośnych skóry twarzy oraz nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Przyczynami trądziku różowatego mogą być również czynniki środowiskowe: nieprawidłowa dieta, błędy w pielęgnacji, nadmierny i długotrwały stres, spożywanie napojów alkoholowych oraz stosowanie pewnych leków (zwłaszcza maści, które zawierają glikokortykosteroidy). Choroba ta występuje u osób dorosłych, najczęściej z I lub II fenotypem skóry, czyli osoby o bardzo jasnej i jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami.

Objawy trądziku różowatego

Początki choroby to zaczerwienienie centralnej części twarzy oraz towarzyszące mu napięcie skóry, uczucie świądu, szczypania, pieczenia i miejscowe podwyższenie temperatury. Na skórze uwidaczniają się teleangiektazje, czyli rozszerzone drobne naczynia krwionośne. Objawy trądziku różowatego mogą pojawiać się pod wpływem promieni słonecznych, stresu, wysokiej temperatury, wody chlorowanej, tłustych lub pikantnych potraw, mogą być związane z występowaniem opryszczki lub chorób endokrynologicznych.

Kolejny etap choroby objawia się grudkami, krostami i obrzękiem twarzy, które pojawiają się na obszarze uprzedniego zaczerwienienia.  Znacznie zmienia się też cera, staje się ona sucha i nadmiernie wrażliwa. Zdarza się, że u części chorych na czole lub nosie powstają guzy deformujące twarz.

Można wyróżnić cztery postacie trądziku różowatego w zależności od objawów:

  • rumieniowa z teleangiektazjami
  • grudkowo-krostkowa
  • z dominacją zmian przerostowych
  • ziarniniakowa

Trądzik różowaty ma również odmianę zwaną oczną.  Objawia się ona stanami zapalnymi spojówek i brzegów powiek, łzawieniem, światłowstrętem, pieczeniem i kłuciem oraz uczuciem obecności ciała obcego w oku.

Po zaobserwowaniu objawów chorobowych należy udać się do dermatologa  lub do sprawdzonego salon urody np. J’adore Instytut w Krakowie lub Warszawie czy innego podobnego salonu, w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Leczenie

Trądzik różowaty wymaga leczenia miejscowego, ogólnego oraz eliminacji środków szkodliwych.

W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu. Ponadto w celu redukcji zmian zapalnych używa się kwasu azelainowego oraz nadtlenku benzoilu.

Leczenie ogólne polega głównie na usuwaniu przyczyn chorobowych, takich jak niedokwaśność soku żołądkowego czy zaburzenia hormonalne.

Przy obecności zmian grudkowo-krostkowych stosuje się antybiotyki tetracyklinowe.

Jeśli u pacjentów tradycyjne metody leczenia nie przyniosły spodziewanych rezultatów zaleca się izotretynoinę (retynoid, pochodna witaminy A). Niestety możliwe jest występowanie skutków ubocznych takich jak wypadanie włosów, wysuszenie błony śluzowej ust, warg i nosa, krwotoki z nosa.

W walce z trądzikiem różowatym niezmiernie ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy. Najlepszym wyborem są dermokosmetyki, łagodzą one podrażnienia dzięki obecności pantenolu a dzięki glicerynie nawilżają suchą skórę.

Należy pamiętać o unikaniu potraw zaostrzających zmiany trądzikowe (ciężkostrawne, tłuste, pikantne, fast foody). Zdarza się, że chorzy zauważają pogorszenie stanu skóry także po spożyciu mocnej kawy czy czekolady. Zaleca się picie minimum 2 litrów wody na dzień oraz jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, ryb i olejów roślinnych.

W medycynie estetycznej występują zabiegi, które pomagają w leczeniu trądziku różowatego. Są to np. zabiegi dermaquest – peeling vitamin c i azelaic peel.

Peeling Vitamin C

Zabieg Vitamin C Peel to specjalny program terapeutyczny, którego kluczem jest połączenie antyoksydantów z peptydami i enzymami.

Podstawą zabiegu jest zawarta w składzie witamina C która w połączeniu z kwasem ferulowym chroni skórę przed zmianami DNA i promieniowaniem UV.

Formuła zabiegu wzbogacona jest enzymami z papai, ananasa i arbuza, które działają wygładzająco, przeciwzapalnie, zapewniają lepsze nawilżenie skóry.

Azelaic Peel

Skład: kwas azelainowy (10%), kwas kojowy (5%), BV-OSC (4%)

Kwas azelainowy wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Wykazuje również działanie keratolityczne, przez co zmniejsza wydzielanie sebum.

Kwas kojowy rozjaśnia powstałe przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Reguluje też pracę gruczołów łojowych.

Kuracja jest wzbogacona o formę witaminy C: BV-OSC [4%] oraz kwas alfa-liponowy [10%], które działają przeciwzapalnie i łagodząco na  rumień.

Laser DyeVL

DyeVL jest stosowany w profilaktyce i laserowym leczeniu trądziku różowatego.

Głowica DyeVL jest wąskopasmowym, pulsacyjnym źródłem światła. Dzięki emisji światła z przedziału 500 do 600 nm, skóra jest minimalnie narażona na ekspozycję innych długości światła, pozwala na uzyskanie lepszych efektów terapii w krótszym czasie.

Komfort w czasie zabiegu jest zwiększony dzięki użyciu końcówki chłodzącej, połączonej bezpośrednio z głowicą zabiegową.

Wszystkie te zabiegi te można wykonać w J’adore Instytut w Krakowie lub Warszawie. Gwarantujemy kompleksowe podejście do Twojego ciała i potrzeb! Nasi specjaliści z kosmetologii i lekarze medycyny estetycznej pomogą Ci w doborze odpowiedniego pakietu zabiegów.

Ważne jest pracowanie z klientem profilaktycznie, aby nie tylko usunąć trądzik ale też zahamować powstawanie teleangiektazji czy postaci grudkowo-krostkowej.