Zdrowie

Witaminy i minerały dla kobiet w czasie ciąży

Artykuł partnera.

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. W jej ciele zachodzą wtedy ogromne zmiany i rośnie zapotrzebowanie na liczne produkty odżywcze — w końcu odżywiać musi nie tylko swoje ciało, lecz również i dziecka. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze i najcenniejsze witaminy dla kobiet w ciąży. Które z nich powinno się suplementować, aby organizm matki i dziecka mógł być bezpieczny?

Znaczenie kwasu foliowego

Analizując substancje, które każda kobieta w ciąży powinna dostarczać do swojego ciała, nie można nie wspomnieć na samym początku o kwasie foliowym. To właśnie on jako pierwszy wymieniany jest przez wszystkich specjalistów.

Za co konkretnie odpowiada kwas foliowy w okresie ciąży? Ma on naprawdę ogromne znaczenie, ponieważ reguluje wzrost komórek układu nerwowego, pokarmowego oraz krwiotwórczego. Co więcej, odpowiednie stężenie kwasu foliowego pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania wad rozwojowych u dziecka, a także przyczynia się do zminimalizowania prawdopodobieństwa problemów z sercem.

Czy warto suplementować witaminę D?

Jeśli chodzi o witaminy dla kobiet w ciąży https://gemini.pl/kategoria/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-w-ciazy/zestawy-witamin, to bezsprzecznie jedną z najważniejszych jest witamina D3. Jej suplementowanie jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie tej witaminy często brakuje w ciele kobiet podczas ciąży. Jej niedobór może doprowadzić do nieprawidłowej pracy układu krwiotwórczego, pogorszenia się pracy układu immunologicznego, a także przyczyni się do pogorszenia stanu kości matki i dziecka. Co ciekawe, niedobór tej witaminy zwiększa również rozwój tzw. cukrzycy ciążowej, co może być ogromnym zagrożeniem dla matki dziecka.

Żelazo dla kobiet w ciąży

Kolejną bardzo ważną substancją, którą trzeba w okresie ciąży suplementów, jest żelazo. Jego niedobór prowadzić może do niedokrwistości, zaburzenia pracy układu immunologicznego, znacznego spadku koncentracji i odporności, a także zaburzenia rytmu pracy serca.

Anemia w okresie ciąży to również ogromne niebezpieczeństwo dla dziecka. Jak wynika z wieloletnich badań, to właśnie występująca u matki niedokrwistość najczęściej odpowiada za przedwczesny poród, a nawet za poronienia.

Po jakie składniki jeszcze warto sięgnąć?

Jak można się bez trudu domyślić, lista bardzo ważnych w okresie ciąży składników mineralnych i witamin jest znacznie dłuższa niż wymieniowe powyżej. Warto tu wymienić jeszcze przykładowo jod, który jest kluczowy do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowego rozwoju ciąży, a także ułatwiają samo zajście w ciąże. Z czym wiąże się niedobór jodu? Stwarza to ogromne zagrożenie w postaci uszkodzenia mózgu dziecka, co może doprowadzić do powstawania upośledzeń.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o kwasie DHA, który jest kluczowy dla poprawnego budowania tkanki nerwowej dziecka. Co więcej, wspomaga on rozwój oczu malucha, a także przyczynia się do prawidłowego rozwijania się mózgu. Jeśli w ciele matki zabraknie tego kwasu, prawidłowy rozwój dziecka nie będzie możliwy.