Zdrowie

Żywienie osób starszych i schorowanych – jakie preparaty stosować?

Z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na szereg witamin. Organizm często jest niedożywiony także wskutek różnego rodzaju chorób, zwłaszcza tych przewlekłych. Okazuje się jednak, że ryzyko niedoborów pomagają minimalizować preparaty odżywcze dla seniorów oraz oczywiście odpowiednia dieta. Co zawierają takie preparaty, a także jak powinno wyglądać żywienie osób starszych oraz schorowanych?

Rosnące potrzeby organizmu

Świadomość tego, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie – niezależnie od wieku – wciąż jest w naszym kraju dość niska. Jest to szczególnie widoczne u osób starszych, których dieta jest nierzadko monotonna oraz niedoborowa pod względem ilości składników odżywczych i witamin. Oczywiście całkowita zmiana nawyków może być u takich osób trudna, dlatego też dobrym rozwiązaniem są preparaty odżywcze wysokobiałkowe oraz wysokoenergetyczne. Dodatkowo zawierają one komplet witamin oraz minerałów, co pozwala łatwiej uzupełnić niedobry.

Dzięki temu, że preparaty odżywcze dostępne są w formie napojów, dedykowane są także osobom schorowanym. W przypadku tych ostatnich częstym problemem jest niedożywienie wynikające z braku apetytu. W tej sytuacji to właśnie takie napoje mogą być doskonałym sposobem na dostarczenie organizmowi składników odżywczych.

Preparaty odżywcze dla seniorów i witaminy

Skąd jednak dokładnie potrzeba sięgania po takie pełnowartościowe preparaty odżywcze? Okazuje się, że w przypadku seniorów zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na szereg witamin. Jedną z nich jest witamina D, dzięki której można spowolnić procesy degeneracyjne kości, choć w praktyce zmniejsza ona także ryzyko chorób krążenia.

Kolejną witaminą, którą osoby starsze powinny spożywać w większych ilościach jest B6 oraz inne z tej grupy. Odpowiadają one przede wszystkim za lepszą pamięć oraz koncentrację, a także uczestniczą w produkcji czerwonych krwinek. Absolutnie kluczowa jest dodatkowo podaż produktów zawierających koenzym Q10. Pełni on funkcje antyoksydacyjne, czyli walczy z wolnymi rodnikami przyczyniającymi się do występowania chorób przewlekłych.

Jak powinna wyglądać dieta seniorów?

Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na witaminy, a często także występowanie chorób przewlekłych, lekarze zalecają u osób starszych przede wszystkim dietę śródziemnomorską. Jest ona również bogata w kwasy omega-3 mające działanie przeciwzapalne oraz pełna błonnika, który usprawnia działanie układu pokarmowego. Co dokładnie powinno składać się na taką dietę?

  • Warzywa takie jak pomidory, buraki, brokuły, ziemniaki oraz pory.
  • Owoce, najlepiej sezonowe.
  • Wysokiej jakości oliwa z oliwek.
  • Ryby oraz owoce morza.
  • Produkty mleczne.
  • Nasiona oraz orzechy.
  • Zioła i przyprawy takie jak bazylia, natka pietruszki, tymianek, kurkuma oraz cynamon.

Na szczęście produkty wchodzące w skład diety śródziemnomorskiej są w naszym kraju naprawdę łatwo dostępne, dzięki czemu jej wdrożenie nie powinno być pod tym względem problematyczne.

Jakie preparaty odżywcze do odżywiania w chorobie?

Wiemy już, dlaczego tak ważne jest prawidłowe i zbilansowane żywienie w przypadku seniorów. Niestety często zdarza się, że cierpią oni na różnego rodzaju choroby przewlekłe sprawiające, że dostateczna podaż składników odżywczych jest naprawdę trudna. Po raz kolejny więc warto wymienić preparaty odżywcze dla seniorów, dzięki którym można uzupełnić takie braki.

Taka żywność bardzo często sprawdza się wtedy, gdy osoby te nie są w stanie samodzielnie spożywać posiłków, do czego mogą prowadzić m.in. trudności z gryzieniem, jadłowstręt lub schorzenia gardła. Wówczas preparaty odżywcze w formie płynów to najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć wyniszczenia organizmu spowodowanego zbyt małą liczbą dostarczanych kalorii.

Wskazaniem do stosowania takich preparatów są też choroby układu pokarmowego, ale także choroby nowotworowe, w tym rak trzustki lub wątroby. Dzięki temu, że napoje te są wysokoenergetyczne, pozwalają na stosunkowo szybkie uzupełnienie niedoborów, co w takich sytuacjach jest absolutnie kluczowe.

Jak widać preparaty odżywcze dedykowane są nie tylko osobom chorym, ale także seniorom. W przypadku tych ostatnich niedobory składników odżywczych są niestety naprawdę częste i mogą prowadzić do postępowania różnego rodzaju przewlekłych dolegliwości.