Piękno

Jak osiągnąć efekt pięknych brwi?

Brwi nadają twarzy charakter. Mogą radykalnie zmienić jej wyraz, w zależności od tego, czy są jasne czy ciemne, cienkie czy grube. Można to łatwo sprawdzić. Wystarczy grubym fluidem przykryć brwi i namalować na nich różne wersje ciemnym cieniem lub specjalną kredką. To może być ciekawy eksperyment. Natura jednak nie bez powodu nadała nam taki, a nie inny kształt brwi i radykalna zmiana nie zawsze bywa korzystna. Różne mody na kształt brwi pokazały, że ślepe dążenie za modą może być przyczyną wręcz karykaturalnych rozwiązań?

Jakie są idealne brwi?

Najlepiej, jeżeli zachowują naturalny kształt, a jedynie drobnymi i dyskretnymi poprawkami można je nieco poprawić lub nadać im korzystniejszą linię. Moda na radykalne wyskubywanie brwi lub na grube, połączone ze sobą w stylu Fridy Kahlo na szczęście minęła. Piękne brwi to naturalne łuki, delikatnie skorygowane i podkreślone.

Co korygujemy w brwiach?

Najczęściej na poprawki należy się zdecydować, jeżeli brwi są:

  • zbyt grube – nadają twarzy ciężki, „męski” wygląd, postarzają,
  • zbyt cienkie – są niewidoczne, „sztuczne”, słabo podkreślają oczy,
  • krzaczaste – robią wrażenie zaniedbania,
  • niesymetryczne – oczy mogą wyglądać na „rozbiegane”,
  • zbyt jasne, niewidoczne brwi – podobnie, jak zbyt cienkie, słabo podkreślają oczy.

Czy jest idealny kształt brwi?

Teoretycznie tak. Wiele poradników poleca skorzystanie z ołówka, jako miarki. Przytknięty do nozdrza pionowo wyznacza początek brwi, przytknięty do nozdrza i końca oka wyznacza koniec brwi. Grzbiet powinien przypadać na 2/3 długości brwi.

Pamiętać jednak należy, że łuki brwiowe pasować powinny do układu kostnego całego oczodołu.

Jak korygować kształt brwi?

Większość kobiet reguluje brwi samodzielnie, nie zawsze z dobrym skutkiem. Warto udać się co jakiś czas do kosmetyczki lub osoby doświadczonej, która nada im właściwy kształt, by później samodzielnie pilnować nadanej formy.

Często popełniane błędy to nadmierne wydepilowanie lub zachwianie proporcji. Na szczęście błędy można korygować przez dodatkowe dorysowanie brakujących kreseczek, co powoduje optyczne zagęszczenie brwi. Można również zastosować specjalny cień do brwi.

Depilowanie brwi najlepiej wykonywać zdezynfekowaną pęsętą, po ciepłej kąpieli, wówczas skóra jest rozgrzana a pory rozszerzone, więc cały zabieg jest mało bolesny. Przed zabiegiem warto narysować na skórze ciemnym, cienkim ołówkiem odpowiednie linie, które pozwolą uniknąć dysproporcji i błędów. Wystające włoski ponad linie należy przyciąć małymi, ostrymi nożyczkami. Po całym zabiegu i zmyciu linii „technicznych” można jeszcze raz dokonać minimalnych poprawek.

Zbyt gęste, krzaczaste brwi należy przyciąć i przerzedzić, bardzo przy tym uważając. Można nieostrożnie doprowadzić do zbyt wydepilowanych miejsc (placków).

Zbyt cienkie brwi to spory kłopot. Czasami jest konsekwencją wieloletnich błędów w depilacji. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak cierpliwe dorysowywanie kreseczek kredką do brwi i stosowanie specjalnych cieni. Niektóre panie decydują się na makijaż permanentny brwi, który daje bardzo dobry, względnie trwały efekt. Co dwa-trzy lata należy go powtarzać.

Kolor brwi

Brwi są na ogół ciemne. Z wiekiem stają się wyblakłe. Częstymi błędami jest zbytnie przyciemnienie brwi w stosunku do koloru włosów i cery. Brunetka będzie świetnie wyglądać z bardzo ciemnymi, czarnymi brwiami, lecz blondynka o porcelanowej cerze wręcz karykaturalnie. W jej przypadku najlepszym kolorem będzie brąz. Najczęściej brwi przyciemnia się henną, lecz zanim się dobierze odpowiedni kolor henny, najlepiej sprawdzić stopień przyciemnienia brwi specjalnym cieniem, kredką lub nawet zwyczajnym, brązowym cieniem do oczu.

Pielęgnacja brwi

O brwi, podobnie jak włosy, należy dbać. Bardzo je wzmacnia znany już naszym babciom olejek rycynowy. Codzienne smarowanie brwi olejkiem sprawi, że będą błyszczące i co ważne – delikatnie przyciemnione. Specjalny grzebyk do brwi pomoże ułożyć je w odpowiednim kierunku.

Artykuł napisała:
Ewa Kowalska – kosmetolog, ekspert od chorób skóry i włosów.

Źródło:

  • https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-kosmetologii/skrypty_do__cwiczen/cz._1_skrypt_kosmetologia_pielegnacyjna.pdf.