Najczęściej występujące rodzaje łupieżu
Włosy powinny być zdrowe, gęste i błyszczące. Czasami jednak dalece odbiegają od naszych oczekiwań, szczególnie, jeżeli na włosach, szczególnie u ich nasady widać białe, drobne płatki. Bywa i tak, że przy każdym czesaniu lub ruchu głowy się sypią, co widać szczególnie na ciemnych ubraniach. To łupież, problem nie tylko estetyczny wielu osób. Może pojawiać się okresowo, u osób w określonym wieku, lecz zawsze jest to choroba skóry głowy, którą można i należy leczyć.
Czy każdy łupież jest taki sam?
Łupież łupieżowi nierówny. Powstaje na skutek przyśpieszonego podziału komórek skóry i złuszczania się ich. Każda choroba skóry głowy jest przyczyną innego rodzaju łupieżu. Właściwa diagnoza pozwala na przyjęcie odpowiedniego leczenia.
Nie każdy łupież powstaje na owłosionej skórze głowy.
Rodzaje łupieżu, występujące na owłosionej skórze głowy
- Łupież suchy – jest drobny, wygląda na włosach jak biały proszek. Czasami suchy naskórek się nawarstwia i wygląda jak strupy we włosach. Przyczyną tego łupieżu jest zbyt suche powietrze, wysuszające kosmetyki, szczególnie pianki, lakiery do włosów i niektóre szampony, brak nawilżenia skóry głowy i również drożdżaki.
- Łupież tłusty – włosy są „ciężkie” i szybko się przetłuszczają. Odpadające od skóry głowy dosyć duże płatki skóry są żółtawe. Skóra mocno swędzi. Stałe drapanie powoduje powstawanie ran, które przechodzą w postać przewlekłą, czasami nadkażają się, ropieją i mogą prowadzić do miejscowej łysiny. Główną przyczyną jest choroba łojotokowa skóry, której przyczyną są między innymi zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania (przetłuszczające się włosy to częsty problem młodzieży). Za powstawania łupieżu tłustego odpowiedzialne są również zakażenia grzybiczne, a głównym winowajcą jest tu grzyb Malasesia Furfur.
Żeby pozbyć się łupieżu we włosach, należy przede wszystkim rozpoznać, która choroba skóry głowy jest jego przyczyną. W przypadku łupieżu suchego czasami wystarczająca będzie zmiana lub ograniczenie części kosmetyków, nawilżanie powietrza, stosowanie odpowiednich szamponów.
W przypadku łupieżu tłustego niezbędna może okazać się wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie przeciwgrzybiczne oraz specjalne kosmetyki, leczące skórę głowy. Ważna jest również dieta, bogata w owoce z witaminami B i E (odpowiedzialnymi za stan skóry).
Łupież, który pojawia się na nieowłosionej skórze tułowia
Są dwa rodzaje łupieżu, które pojawiają się nie we włosach, lecz na tułowiu. Żaden nie jest niebezpieczny dla zdrowia, lecz oba są równie przykre.
- Łupież różyczkowaty – inaczej łupież różowy Gilberta. Pojawia się najczęściej na klatce piersiowej, powłokach skórnych brzucha przedramionach. Wygląda jak różowe plamki o nieco postrzępionych brzegach, często nazywane wykwitami skórnymi. Jest swędzący i uwypukla się pod wpływem potu i ciepła. Z tego powodu dokuczliwy jest najczęściej wówczas, kiedy wzmożona potliwość występuje pod warstwami ciepłej odzieży zimowej, w czasie upalnych dni lata oraz u sportowców. Łupież różyczkowaty jest dosyć tajemniczy dla dermatologów, gdyż nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną jego powstawania i z jakiego powodu właśnie pot ludzki go nasila. Pojawia się nagle i często samoistnie znika, lecz ze skłonnością do nawracania.Ostatnie doniesienia naukowców mówią o tym, że prawdopodobnie jego przyczyną jest wirus opryszczki. Najczęściej uskarżają się na niego osoby między 10 a 40 rokiem życia.
- Łupież pstry – jego przyczyną są również, jak w przypadku pozostałych rodzajów łupieżu – grzyby. Objawem są plamy – beżowe, różowato zakończone, jaśniejące lub ciemniejące od brzegów. Tworzą na skórze klatki piersiowej pstrą mozaikę, stąd jego nazwa – łupież pstry. Charakterystyczne jest to, że plamy łupieżu pstrego się nie opalają, więc pozostają jaśniejsze od pozostałej skóry (co ułatwia rozpoznanie). Są swędzące, a drapanie powoduje ich łuszczenie się. Dosyć często narzekają na niego kobiety, więc jego powstawania jest łączone ze zmianami hormonalnymi lub wpływem leków hormonalnych. Łupieżem pstrym, a właściwie wywołującymi go grzybami można się zarazić, np. w gabinecie kosmetycznym w saunie lub u fryzjera. Jeśli borykasz się z tym problemem sprawdź, „Jak sobie radzić z łupieżem pstrym?”.
Leczenie łupieżu skórnego najlepiej zacząć od wizyty u dermatologa. Po postawieniu właściwej diagnozy lekarz zaleci stosowanie odpowiednich maści przeciwgrzybicznych, zmianę kosmetyków oraz prawdopodobnie skoryguje dietę. Pomóc w tym, jak się pozbyć łupieżu pstrego mogą pokarmy bogate w witaminę D (lub jej suplementacja), witaminy z grupy B oraz E.
Łupież pstry wymaga więcej uwagi niż łupież różyczkowaty, gdyż nieleczony może przejść w postać trwałą. Bardzo często też nawraca i staje się bardzo uciążliwy. Stosowanie odpowiednich płynów do skóry, tzw. „wcierek” oraz specjalnych kosmetyków może okazać się konieczne przez całe życie.
Artykuł napisała:
Beata Bednarska – kosmetyczka,
zwolenniczka podejścia holistycznego w pielęgnacji skóry i ciała.
Źródło:
- https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3557/Zmiany-alergiczne-w-obrebie-owlosionej-skory-glowy.html/.
Myślę, że i tak łupież jest mniejszym złem. Ja borykam się z łuszczycą skóry głowy..to dopiero uporczywa choroba, z którą nie idzie sobie chwilami poradzić.