Rozwój, Zdrowie

Jak poprawić pamięć?

Problemy z pamięcią ma każdy z nas. Czasami są to drobnostki, wskazujące bardziej na roztargnienie niż rzeczywiste problemy. Niektóre czynności wykonuje się tak bardzo rutynowo, że się o nich w ogóle nie pamięta. Każdy z nas miał sytuacje, kiedy wracał z drogi, ponieważ zupełnie nie mógł sobie przypomnieć sytuacji, w której zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Powtarzające się co jakiś czas tego rodzaju sytuacje nie są powodem do niepokoju.

Początek problemów z pamięcią

Problemy z pamięcią zaczynają się wówczas, kiedy zaczynamy zapominać o istotnych rzeczach, terminach ważnych spotkań, wiedzy, którą kiedyś posiadaliśmy, obietnicach, które złożyliśmy i datach ważnych dla bliskich świąt. Zadajemy sobie wówczas pytania o to, co poprawi pamięć, jakie metody, techniki lub produkty spożywcze usprawnią pracę mózgu?

Jest jednak wiele sposobów, by przeciwdziałać takim sytuacjom. Pamięć można trenować odpowiednimi ćwiczeniami oraz wzmacniać ją odpowiednią dietą.

Ćwiczenia usprawniające pamięć

Jest taki żart, że „mózg nie używany zaczyna rdzewieć”. Jest w tym krztyna prawdy, z tym, że o nie faktyczną rdzę chodzi, tylko o utratę wielu funkcji, w tym pamięci, jeżeli nie będzie ona poddawana bezustannym ćwiczeniom. Tego, jaka jest pojemność pamięci nie wie nikt, naukowcy toczą już wieloletnie spory. Ważniejsza jednak wydaje się być nie tyle ilość zapamiętanych informacji (chociaż nie do pogardzenia), lecz także ich jakość.

Jak poprawić pamięć?

Oto najlepsze sposoby:

Nauka języków obcych

Nie jest prawdą, że po 40 roku życia nie można się nauczyć języka obcego. Można nawet mając 80 lat! Problem w tym, że nauka idzie początkowo znacznie wolniej, gdyż nasze połączenia mózgowe są nieaktywne. Nauka języków obcych je uaktywnia i tworzy nowe. Nauka czegokolwiek mózg odmładza, a szczególnie nowych słówek.

Czytanie książek

Czytanie ubogaca wewnętrznie, lecz również aktywizuje mózg. Słowa, które uleciały z pamięci szybko wracają na swoje miejsca, mało tego, tworzą się ich nowe znaczenia i związki pomiędzy nimi. Zawsze, kiedy zapominamy jakiegoś słowa, na jego miejsce pojawi się inne, oddające znaczenie zapomnianego, które jest gdzieś „na końcu języka”, czyli w zakamarkach pamięci.

Rozwiązywanie krzyżówek

To kolejna z metod, które poprawiają pamięć. Krzyżówkowicze nie tylko utrzymują zasób słów w imponującej ilości, ale też, podobnie jak w nauce języków obcych, znajdować dla nich odpowiednie znaczenia.

Dieta na mózg – czy poprawi pamięć?

Kozieradka
Źródło: Pixabay.com

Mózg, jak każdy żywy organ, potrzebuje odpowiedniego „paliwa” do pracy. Najlepszym paliwem są tłuszcze, lecz nie byle jakie. Tłuszcze trans są szkodliwe i jedyne, co mogą zrobić, to zatkać tętnice, w tym mózgowe i doprowadzić do wylewu. Najlepsze dla mózgu są tłuszcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Produkty, w których się znajdują to:

  • Ryby, szczególnie morskie, czyli halibut, tuńczyk, makrela, łosoś i sardynki.
  • Oleje, przede wszystkim lniany i oliwa z oliwek stanowią bogactwo NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).
  • Orzechy włoskie – zawierają zarówno tłuszcze, jak i niezbędne białka.

Ostatnie badania naukowców wykazały, co poprawia pamięć w owocach. Otóż w jabłka, a dokładnie sok jabłkowy neutralizują działanie proteiny zwanej Beta-amyloidem, która przyczynia się nawet do powstawania choroby Alzheimera. Podobne działanie ma kwas foliowy, który niszczy toksyczną dla mózgu homocysteinę. Kwas foliowy zawarty jest w szpinaku, fasolce, ziarnach zbóż i w jajach.

Czy są zioła na pamięć?

Warto sięgnąć do medycyny chińskiej. Żeń – szeń oraz miłorząb japoński otwierają listę najlepszych ziół, poprawiających pamięć. Zaraz za nimi plasują się polskie, rodzime zioła na pamięć, w tym przede wszystkim kozieradka, która regeneruje komórki nerwowe i być może jej ekstrakty będą stosowane wspomagająco w leczeniu choroby Alzheimera.

Różeniec górski działa przeciwdepresyjnie i odstresowująco, co również wpływa na poprawę pamięci.

Eleuterokok kolczasty – wspomaga procesy zapamiętywania oraz uczenia się, działa pobudzająco, lecz, w odróżnieniu od kawy, nie podnosi ciśnienia.

O tym, jakie jeszcze zioła na pamięć i koncentrację wybrać, przeczytasz na http://www.edoor.edu.pl/jakie-ziola-na-pamiec-i-koncentracje.

Jak więc widać, sposobów na to, by poprawić pamięć jest sporo. Ćwicząc mózg poprzez naukę nowych rzeczy oraz zachowując odpowiednią, wspomagającą dietę możemy zachować nasz mózg w dobrym zdrowiu i formie do bardzo późnej starości. 

Artykuł napisał:
Oskar Niemczewski – dietetyk i historyk żywienia.

Źródło:

  • Barbara Jakimowicz-Klein, Dieta dla mózgu, 2014.