Lifestyle, Rozwój, Zdrowie

Opętanie dziecka – czy to możliwe?

Wydawać by się mogło, że opętanie dziecka jest zjawiskiem zarezerwowanym dla filmów grozy. Niekiedy mamy do czynienia bowiem z wyjątkowo nieznośnym i niesfornym maluchem, zwykle jednak powód jego zachowania leży w złym samopoczuciu, czy buncie. Zdarzają się jednak przypadki szczególnie niepokojące rodziców. Czy nawiedzenie dziecka jest możliwe oraz jak rozpoznać opętanie przez złego ducha?

Czy możliwe jest opętanie dziecka?

Choć z nawiedzeniem dziecka nie ma się styczności na co dzień, a opętanie przez złego ducha należy do wypadków skrajnych, to nie należy udawać, że zjawisko to nie istnieje. Trudno bowiem wyjaśnić pewne dziwne sytuacje, w których uczestniczy dziecko jego buntem, złym samopoczuciem, czy chorobą. Samo opętanie dziecka może się objawiać w różny sposób, a pierwsze sygnały mogą być odbierane przez rodziców, jak problemy psychologiczne pociechy. Istnieją jednak precyzyjne zestawy wskazówek, jak rozpoznać opętanie dziecka i w jaki sposób postępować, by zadbać o jego bezpieczeństwo.

Objawy mogące świadczyć o nawiedzeniu

Nawiedzenie dziecka należy do sytuacji niezwykle przykrych i na tyle nieracjonalnych, że rodzice ignorować mogą nietypowe zachowania swojej pociechy. Tymczasem obecność złego ducha może przejawiać się zarówno w zachowaniu, jak i mowie. W przypadku opętania objawy fizyczne i psychiczne występują w różnych konfiguracjach.

Co powinno wzbudzić szczególną czujność rodziców?

  1. Przewlekła senność, ciągłe zmęczenie i silne wahania nastrojów, które kończą się wybuchami gniewu, a nawet niszczeniem przedmiotów.
  2. Problemy z równowagą organizmu, w tym przede wszystkim nieustające bóle głowy lub brzucha, kłopoty z koncentracją i postępujące problemy z pamięcią.
  3. W przypadku opętania objawy fizyczne obejmować mogą także spadki wagi wywoływane brakiem apetytu, czy wręcz stronieniem od jedzenia.
  4. Ważnym sygnałem są nietypowe zachowania – mówienie w obcym języku, widzenie duchów, lęk, a nawet myśli samobójcze.

Warto podkreślić, że pojedynczo występujące objawy mogą być efektem wielu innych schorzeń, dlatego tak ważna jest obserwacja zachowań dziecka i odpowiednio wczesne reagowanie na złe sygnały. Jak poradzić sobie w przypadku, gdy zły duch dręczyć będzie dziecko?

Reakcja rodziców na nawiedzenie

Pierwszą reakcją rodziców na opętanie dziecka jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub psychologiem. Opisane wyżej objawy są bowiem typowe dla chorób dotykających dzieci, dlatego ich opiekunowie szukają rozwiązania problemów w standardowych źródłach. Jeśli jednak lekarze wykluczają fizyczną przyczynę nietypowego zachowania pociechy, a rodzice podejrzewają opętanie co robić, by pomóc dziecku?

Odpowiedź jest prosta – skonsultować się z kapłanami oraz egzorcystami. Nie należy obawiać się ich roli, ponieważ niekiedy tylko oni są w stanie zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Kiedy droga dziecka i demona się krzyżuje?

Smutne dziecko, które doświadczyło oznak opętania
Źródło: Pixabay.com

Wiadomo już, jak rozpoznać opętanie u dziecka, jednak jakie sytuacje wywołać mogą nawiedzenie? Niekiedy jest to przyczyna rodzinnej historii, gdy maluch ma kontakt z nieodpowiednimi dla niego przedmiotami (np. kartami tarota).

W innym wypadku może być to efekt rzuconych na rodzinę klątw, czy zawartych paktów. Bywa, że dziecko nawiedzane jest przez kogoś z bliskiej rodziny.

Jest wiele przyczyn wywołujących opętanie – co robić aby uniknąć tego przykrego zdarzenia?

Wydaje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zwracanie uwagi na zainteresowania dziecka, a przede wszystkim reagowanie na pierwsze niepokojące symptomy może jednak pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku.

Przed przystąpieniem do walki z opętaniem objawy fizyczne i psychiczne muszą zostać właściwie zdiagnozowane. Rodzice dzieci dotkniętych opętaniem co robić pytają psychologów, lekarzy, a wreszcie kapłanów zajmujących się wypędzaniem złych duchów. To fakt, że nawiedzenia dzieci są przypadkami skrajnymi, jednakże sytuacji tych nie wolno całkowicie wykluczać. Mrożące krew w żyłach historie niejednokrotnie przytrafiały się bowiem najmłodszym i ich rodzinom, a często ich pojawienie się jest nieuniknione i wynika z nieodpowiednich decyzji podejmowanych przez poprzednie pokolenia rodzinne.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak rozpoznać opętanie, czytając artykuł na http://www.epidemia.org.pl/jak-rozpoznac-opetanie.

Artykuł napisała:
Magda Chojnacka – publicysta, autor bloga, mama

Źródło:

  • Stanisław Radoń, Opętanie i egzorcyzm w świetle badań antropologicznych i neurologicznych, 2014.