Lifestyle, Rozwój, Zdrowie

Opętanie dziecka – czy to możliwe?

Wydawać by się mogło, że opętanie dziecka jest zjawiskiem zarezerwowanym dla filmów grozy. Niekiedy mamy do czynienia bowiem z wyjątkowo nieznośnym i niesfornym maluchem, zwykle jednak powód jego zachowania leży w złym samopoczuciu, czy buncie. Zdarzają się jednak przypadki szczególnie niepokojące rodziców. Czy nawiedzenie dziecka jest możliwe oraz jak rozpoznać opętanie przez złego ducha?

Czym jest opętanie?

Nie wszyscy wiedzą, że opętanie to jedna z kategorii diagnostycznych. Została ona stworzona w roku 1992 przez Światową Organizację Zdrowia. Jeśli mowa o terminologii lekarskiej, opętanie stanowi pewne zaburzenie psychiczne. Określa się go jako stan, w którym człowiek ma wrażenie nieutożsamiania się z samym sobą. Charakter takich objawów jest niespodziewany.

Warto również zauważyć, że opętanie może być także zjawiskiem, które przekracza możliwość poznania empirycznego. Wówczas rozpatruje się go w kategoriach religii czy psychiatryki. Bardzo często strefy te wzajemnie się przenikają. Dla psychiatrów więc opętanie to zaburzenie, a dla teologów – stan, w którym kontrolę nad człowiekiem przejmują diabelskie moce. Psychiatrzy nie wykluczają jednak, że zmiana tożsamości może być wpływem jakiejś mocy.

W psychologii opętanie uznaje się przeważnie za objaw zaburzeń dysocjacyjnych. Te zazwyczaj spowodowane są jakąś traumą albo zaburzeniami osobowości. Na takie schorzenie narażeni są głównie pacjenci z borderline, osobowością paranoidalną czy innymi chorobami psychicznymi. Czasem za opętanych uznawani są również pacjenci neurotyczni.

Czy możliwe jest opętanie dziecka?

Choć z nawiedzeniem dziecka nie ma się styczności na co dzień, a opętanie przez złego ducha należy do wypadków skrajnych, to nie należy udawać, że zjawisko to nie istnieje. W większości przypadków jednak objawy opętania to w rzeczywistości skutki różnego rodzaju chorób psychicznych. Zanim więc udamy się z dzieckiem do egzorcysty, powinniśmy zbadać go u lekarza specjalisty z dziedziny psychiatrii.

Objawy problemów psychicznych często mylone z opętaniem

Co powinno wzbudzić szczególną czujność rodziców?

  1. Przewlekła senność, ciągłe zmęczenie i silne wahania nastrojów, które kończą się wybuchami gniewu, a nawet niszczeniem przedmiotów.
  2. Problemy z równowagą organizmu, w tym przede wszystkim nieustające bóle głowy lub brzucha, kłopoty z koncentracją i postępujące problemy z pamięcią.
  3. W przypadku opętania objawy fizyczne obejmować mogą także spadki wagi wywoływane brakiem apetytu, czy wręcz stronieniem od jedzenia.
  4. Ważnym sygnałem są nietypowe zachowania – mówienie w obcym języku, widzenie duchów, lęk, a nawet myśli samobójcze.

Warto podkreślić, że pojedynczo występujące objawy mogą być efektem wielu innych schorzeń, dlatego tak ważna jest obserwacja zachowań dziecka i odpowiednio wczesne reagowanie na złe sygnały. Nie zawsze objawy te świadczą o poważnych zaburzeniach psychiatrycznych czy psychologicznych. Czasem mogą być one skutkiem problemów w szkole, traum z przeszłości, czy nawet trudności w rodzinie.

Reakcja rodziców na nawiedzenie

Pierwszą reakcją rodziców na opętanie dziecka jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub psychologiem. Opisane wyżej objawy są bowiem typowe dla chorób dotykających dzieci, dlatego ich opiekunowie szukają rozwiązania problemów w standardowych źródłach. I to jest bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli jednak lekarze wykluczają fizyczną przyczynę nietypowego zachowania pociechy, a rodzice podejrzewają opętanie to wówczas, dla świętego spokoju, oczywiście warto skonsultować się z egzorcystą.

Odpowiedź jest prosta – skonsultować się z kapłanami oraz egzorcystami. Nie należy obawiać się ich roli, ponieważ niekiedy tylko oni są w stanie zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Kiedy droga dziecka i demona się krzyżuje?

Smutne dziecko, które doświadczyło oznak opętania
Źródło: Pixabay.com

Wiadomo już, jak rozpoznać opętanie u dziecka, jednak jakie sytuacje wywołać mogą nawiedzenie? Niekiedy jest to przyczyna rodzinnej historii, na przykład różnego rodzaju traum z przeszłości, czy bardzo trudnych sytuacji.

W innym wypadku mogą być to problemy w szkole, do których dziecko wstydzi się przyznać, bądź nieodpowiednie  strony internetowe albo filmy, które ogląda. Takie sytuacja bowiem również powodować mogą bezsenność i rozdrażnienie.

Jest wiele przyczyn wywołujących opętanie, rozumiane w świetle Światowe Organizacji Zdrowia – co robić aby uniknąć tego przykrego zdarzenia?

Zwracanie uwagi na zainteresowania dziecka, a przede wszystkim reagowanie na pierwsze niepokojące symptomy może jednak pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku.

Przed przystąpieniem do walki z opętaniem objawy fizyczne i psychiczne muszą zostać właściwie zdiagnozowane. Rodzice dzieci dotkniętych opętaniem co robić pytają psychologów, lekarzy, a wreszcie, gdy żadna diagnoza nie została postawiona, kapłanów zajmujących się wypędzaniem złych duchów.

To fakt, że nawiedzenia dzieci są przypadkami skrajnymi, jednakże sytuacji tych nie wolno całkowicie wykluczać.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak rozpoznać opętanie, czytając artykuł na http://www.epidemia.org.pl/jak-rozpoznac-opetanie.

Artykuł napisała:
Magda Chojnacka – publicysta, autor bloga, mama

Źródło:

  • Stanisław Radoń, Opętanie i egzorcyzm w świetle badań antropologicznych i neurologicznych, 2014.