Rutyny do codziennej higieny jamy ustnej
Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu i mocnych, zdrowych zębach? Zacznij od przyswojenia nawyków prawidłowej higieny jamy ustnej, które muszą wejść Ci w krew i stać się Twoją codzienną rutyną. Wyjaśniamy, jak należy dbać o zęby, aby wesprzeć profilaktykę próchnicy i przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem.
Szczotkuj zęby – prawidłowo i odpowiednio długo
Ideałem jest mycie zębów po każdym posiłku. Jeżeli nie masz takiej możliwości, szczotkuj je przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem – zawsze przez ok. 2 minuty. By robić to dokładnie, podziel łuk zębowy na 4 strefy (dwie obejmujące zęby górne i dwie dolne). Każdą z nich szczotkuj przez 30 sekund.
Kiedy myjesz zęby:
- używaj dobrej pasty – z 1100–1400 ppm fluoru (norma zalecana dla dorosłych)[1]. Dobrym wyborem jest także pasta redukująca płytkę nazębną .
- nie dociskaj zbyt mocno szczoteczki – nic Ci to nie da, a może zaszkodzić. W ten sposób łatwo uszkodzić dziąsła i szkliwo, czyli naturalną tarczę obronną zębów;
- szczotkuj wszystkie ich powierzchnie – nie tylko tę, która jest widoczna, gdy się uśmiechasz. Myj zęby także od strony języka, podniebienia i ich górną płaszczyznę.
Nitkuj zęby – każdego dnia
Gdy używasz tylko szczoteczki, nie jesteś w stanie usunąć resztek jedzenia i płytki bakteryjnej ze szczelin pomiędzy zębami. Dlatego obowiązkowo musisz je nitkować. W przeciwnym razie bakterie gromadzące się w zakamarkach między koronami zębowymi z czasem spowodują próchnicę.
Zęby nitkuj zawsze przed szczotkowaniem. Dzięki temu usuniesz z nich zabrudzenia, przez które do szkliwa nie może “przedostać” się fluor znajdujący się w paście. Jak prawidłowo nitkować zęby?
Urwij kawałek nici o długości ok. 40 cm. Jego końce nawiń na palce środkowe lub wskazujące obu dłoni. Pomiędzy palcami powinno znajdować się ok. 4-5 cm nici. Cierpliwie wsuwaj ją w szczeliny między wszystkim zębami i przesuwaj ją pionowo w stosunku do uzębienia. W ten sposób usuniesz zanieczyszczenia i resztki jedzenia z powierzchni szkliwa.
Płucz usta – zawsze po szczotkowaniu zębów
Używanie płynów do płukania jamy ustnej jest ważnym elementem zapobiegania rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia[2]. Gdy płuczesz usta, usuwasz bakterie i resztki pokarmu pozostałe w zakamarkach między zębami oraz na powierzchni języka po szczotkowaniu i nitkowaniu.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na skład płynu do płukania jamy ustnej. Ma on nie tylko zapewniać świeży oddech. Wybierz taki, który zawiera składniki aktywne wspomagające zwalczanie płytki bakteryjnej (np. chloroheksydynę) i szkliwa (czyli fluor).
Unikaj wrogów zębów – zadbaj o profilaktykę próchnicy
Pamiętaj, że wrogami zębów są:
- cukier – pożywka dla bakterii odpowiedzialnych za niszczenie szkliwa,
- palenie papierosów – powoduje nieestetyczne przebarwienia na powierzchni zębów,
- kolorowe, słodkie napoje gazowane – zawierają kwasy powodujące erozję szkliwa.
Dlatego Twoja codzienna rutyna higieny jamy ustnej nie może kończyć się przed lustrem w łazience. Pamiętaj o swoich zębach cały czas i dobrze zastanów się, zanim sięgniesz po cukierki, słodki napój czy zapalisz papierosa. Na co dzień rutynowo dbaj o profilaktykę próchnicy, a na długo zachowasz piękny uśmiech i zaoszczędzisz na kosztownym leczeniu u dentysty.
[1] Kasiak M., Kasiak M.: Pasty do zębów – skład i działanie. Farmacja Polska 2009; 65(9): 665-672. https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/9/12%20%20Pasty%20do%20zebow.pdf
[2] Pietrzak M., Pieniążek A., Bołtacz-Rzepkowska E., Ocena higieny jamy ustnej młodzieży licealnej. Problemy Higieny i Epidemiologii 2014; 95(3): 748-753.