Baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej – dlaczego są tak wyjątkowe?
Artykuł sponsorowany.
Istnieje szereg dobrych powodów, dla których warto odwiedzić region Podhala. Jednym z nich są obiektywnie najlepsze w Polsce kompleksy basenów termalnych, których zagłębie znajduje się w okolicach Zakopanego. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli kompleks Termy BUKOVINA, jeden z najnowocześniejszych w Europie. Zajrzeliśmy do niego, aby sprawdzić, z czego wynikają tak dobre opinie o tym obiekcie.
Baseny termalne – co trzeba o nich wiedzieć?
Baseny termalne to obiekty rekreacyjne, które są zasilane wodą termalną (geotermalną). Woda może być nazywana w ten sposób, jeśli jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC.
Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania: zarówno do celów rekreacyjnych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i leczniczych, ale też coraz częściej energetycznych.
Skąd bierze się woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej?
Skomplikowana budowa geologiczna Tatr sprawia, że opady atmosferyczne na obszarze Bukowiny Tatrzańskiej od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. Zjawisko to zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 – 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Woda wypełniająca baseny Term BUKOVINA – jakie ma właściwości?
Woda wydobywana odwiertem PIG-PNiG 1, zasilająca baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, charakteryzuje się mineralizacją sięgającą 1,7 mg/dm³. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa i fluorkowa, zasobna w 28 cennych minerałów oraz składniki specyficzne, takie jak siarka dwuwartościowa i fluorki.
Woda ta ma szerokie właściwości prozdrowotne, kosmetyczne i lecznicze, dlatego może być stosowana w rehabilitacji i terapii wielu schorzeń czy dolegliwości zdrowotnych, takich jak m.in. urazy ortopedyczne, bóle mięśni i stawów, problemy z kręgosłupem, zaburzenia układu nerwowego, schorzenia reumatologiczne w okresie bezobjawowym, osteoporoza, choroby skóry, choroby kobiece, nadwaga i otyłość czy zaburzenia metaboliczne i hormonalne.
Kąpiele w wodzie wypełniającej baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, poprawiają przemianę materii i regulują wydzielanie hormonów oraz łagodzą bóle układu mięśniowego i kostnego. Jest to bardzo przyjemna forma terapii zalecana również kobietom w ciąży, dzieciom, osobom zestresowanym i cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, a także wszystkim, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.
Nie zapominajmy o właściwościach kosmetycznych wody termalnej (geotermalnej), która ma zbawienny wpływ na skórę i włosy. Wynika to ze znakomitego składu wody, zawierającej m.in. wapń (wspomaga proces regeneracji organizmu), sód i potas (regulują poziom nawilżenia skóry), magnez (opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie) czy siarkę (utrzymuje zdrowe paznokcie, włosy, kości i stawy).
Więcej o właściwościach wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA przeczytasz na stronie internetowej www.termybukovina.pl/termy-bukovina/woda-termalna.
Nie tylko baseny termalne
Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to miejsce sprzyjające zarówno błogiemu odpoczynkowi w ciepłej wodzie o temperaturze między 30 a 38 stopni Celsjusza (w zależności od basenu), jak i świetnej, rodzinnej zabawie.
Na termach do dyspozycji mamy aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefę dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami, płytszymi basenami, siatką do wspinaczki wodnej czy wodną huśtawką, jacuzzi i leżanki z hydromasażem, a także Świat Saun oferujący osiem różnorodnych saun do wyboru, w tym sauny fińskie, łaźnie parowe, kabinę na podczerwień, lakonium, strefę schładzania i wypoczynku z basenem wypełnionym wodą termalną (geotermalną) czy góralską saunę zewnętrzną „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się seanse zapachowe z udziałem saunamistrza.
Dzień na termach warto uzupełnić o skorzystanie z zabiegu w jednym z gabinetów Wellness BUKOVINA, gdzie do wyboru są zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała, masaże, autorskie rytuały czy masaże i terapie ajurwedyjskie. Wyjątkowa strefa komfortu i wyciszenia znajduje się tuż obok największego basenu termalnego, „Boniora Basistego”.
Na miejscu dostępne są także punkty gastronomiczne (wygodne rozwiązanie dla osób planujących spędzić cały dzień na termach), a także sklep oferujący pełen asortyment akcesoriów, jakie tylko mogą się przydać na basenach termalnych, od strojów kąpielowych, aż po pieluszki do pływania dla maluszków.
Masz zatem wiele argumentów, aby przy najbliższej okazji przekonać się o wyjątkowości basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, najlepiej z całą rodziną. Bilety do Term BUKOVINA wygodnie kupisz na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/, unikając kolejek do kasy i mogąc ze spokojem wybrać optymalne wejściówki, na przykład całodzienne, rodzinne etc. Dodajmy, że dla gości kompleksu dostępny jest bezpłatny parking przed termami.