Rozwój

Lista rzeczy, o których musisz pamiętać przed porodem

Niedoświadczeni rodzice, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, często są przerażeni rzeczami, o których należy pamiętać przed porodem. Prawda jest taka, że warto wcześniej zaplanować wiele rzeczy, bo małe dziecko może okazać się bardzo absorbujące. Chociaż niemowlak nie oczekuje zbyt wielu fizycznych rzeczy, należy jak najlepiej przygotować się do trudnego czasu połogu. Ten czas powinien być poświęcony matce i dziecku, a nie kolejnym zakupom i skręcaniu łóżeczka. Co powinno być na liście rzeczy do wykonania przed porodem?

Pokój dziecka – czy jest konieczny?

Wbrew wszelkim pozorom pokój niemowlaka nie jest niezbędnym elementem na samym początku. Przez pierwsze kilka miesięcy dziecko budzi się kilka razy w nocy. Łatwiej jest mieć je w okolicy własnego łóżka. Dlatego prawdziwym hitem są lekkie kołyski i kosze Mojżesza. Można je łatwo przesunąć, ustawić koło łóżka rodziców, a w czasie dziennej drzemki przenieść do kuchni czy salonu, jeśli mama chce mieć dziecko na oku. Pokój niemowlaka przez pierwsze miesiące będzie raczej stanowił dzienne centrum aktywności malucha oraz swoisty składzik na zabawki, którymi dziecko zostanie obdarowane. Jeśli wygospodarowanie wolnej przestrzeni na pokój niemowlaka jest trudne, przez pierwsze kilka miesięcy można tego nie robić. Gdy dziecko stanie się mobilne i bardziej aktywne, lepiej zbudować dla niego przestrzeń swobodnej zabawy. Dlatego pokoik dziecka nie musi przypominać tych z żurnala – ładne kolory, miejsce na zabawki, mata na podłodze i łóżeczko rosnące z dzieckiem – to elementy wystroju, na które warto zwrócić uwagę. Lepiej nie ustawiać na półkach licznych drobnych bibelotów – dziecko może nieopatrznie je połknąć czy zrzucić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – fotelik samochodowy dopasowany do pojazdu

Jedną z najważniejszych rzeczy w dzisiejszej wyprawce dla malucha jest fotelik samochodowy. Powinien on być dopasowany do modeli samochodu, jakim najczęściej poruszają się rodzice. Dzięki temu można zmierzyć kąt nachylenia fotelika i dopasować go do noworodka. Pierwszy fotelik powinien mieć zdane niezależne testy bezpieczeństwa i posiadać wkładki ułatwiające osiągnięcie dobrej pozycji przez noworodka. Należy przy tym pamiętać o funkcji, jaką pełni fotelik samochodowy. Ma on ochronić życie dziecka w razie wypadku. Dlatego jest to ten element wyprawki, na którym nie wolno oszczędzać pieniędzy. Nie musi on mieć zabawnej tapicerki, ale powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Przy zakupie warto sprawdzić wagę nosidełka – pamiętać należy, że półroczne dziecko może ważyć nawet 10 kilogramów i będzie ono nadal jeździło w pierwszym foteliku.

Gadżety, które warto mieć

Ubranka czy pieluchy są oczywistymi pozycjami na liście z wyprawką. Jednak wiele matek zastanawia się czy kupować podgrzewacze do butelek czy inne gadżety. Jeśli planuje się karmić piersią lepiej nie kupować zawczasu takich przedmiotów. Jeśli ten typ karmienia się nie uda sklepy mają je dostępne od ręki. Przydatne mogą okazać się maty na przewijak czy specjalne kosze na pieluszki jednorazowe.