Zdrowie

Zęby mądrości – co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?

Zęby mądrości często sprawiają nam wiele kłopotów i mimo swojej szlachetnej nazwy nie cieszą się najlepszą opinią zarówno wśród tych, którym jeszcze nie wyrosły, jak również u osób, którym wyrosły, a do tego sprawiły jakiekolwiek problemy zdrowotne. Ósemki faktycznie często sprawiają kłopoty, niejednokrotnie zdarza się tak, że pojawia się z nimi problem zanim w ogóle się pojawią. Najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z zębami mądrości są odpowiednio częste wizyty w gabinecie dentystycznym, gdzie asortyment stomatologiczny zdecydowanie ułatwi uporanie się w profesjonalny sposób z kłopotliwym zębem, a także warto zaznaczyć, że samo oko fachowca jest w stanie wiele zmienić, bowiem jest on w stanie ocenić, czy należy się martwić sytuacją i rozpocząć działanie w kierunku zniwelowania problemu, czy można poczekać, a istnieje szansa, że problem zniknie sam.

Zęby mądrości

Zdarza się jednak tak, że mimo częstych wizyt w gabinecie stomatologa, zaczyna się nagle dziać coś niepokojącego, wtedy warto wiedzieć, co może być przyczyną i jak sobie poradzić z istotą problemu. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że istotą dobrego leczenia nie są żadne domowe środki, a profesjonalne materiały dla stomatologów, które mogą zostać użyte tylko przez profesjonalistę. Domowe leczenie nie może zostać przeprowadzone skutecznie w przypadku problemów z zębami, a czasem może zadziałać wręcz przeciwnie i doprowadzić do opłakanych skutków.

W przypadku braku miejsca w jamie ustnej albo krzywego ułożenia zęba jeszcze zanim zacznie się wyżynać, może pojawić się tępy ból w tej części twarzy, gdzie ząb chce wyrosnąć. Jeśli pulsowanie zacznie się nasilać i będzie trwało dłużej niż jeden dzień, należy bezzwłocznie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta podejmie odpowiednie kroki prowadzące do postawienia diagnozy. Jeśli zgłosimy się do lekarza z dolegliwościami tego typu, a po badaniu diagnostycznym okaże się, że nie ma żadnych ubytków próchnicznych, bardzo często okazuje się, że sprawcą całego zamieszania była schowana jeszcze ósemka.

Może zdarzyć się także sytuacja, w której pojawi się obrzęk dziąsła w okolicy tylnych zębów oraz pojawia się ból przy najlżejszym dotknięciu, uniemożliwiający prawidłowe przeżuwanie pokarmów. Jeśli zęby mądrości nie wyrzynają się prawidłowo, mogą powodować takie problemy i doprowadzić nawet do problemów z dziąsłami. Ósemki, które nie wyżynają się prawidłowo mogą sprawiać także problemy związane z prawidłową higieną zębów, co w konsekwencji naraża pacjenta na licznie konsekwencje, w tym problemy z próchnicą.

Jeśli odczuwamy ból głowy, również warto zastanowić się nad tym, czy nie ma to związku z wyrastającą ósemką, co z pozoru może wydawać się paradoksalne, jednak bardzo często ma związek bezpośredni z bólami. W takiej sytuacji również należy zgłosić się bezpośrednio do stomatologa, a on zadecyduje, jakie leczenie należy wdrożyć. Jeśli zajdzie konieczność ekstrakcji ósemek, dentysta poinformuje o tym pacjenta i ustali z nim szczegóły zabiegu.