Piękno

Czy można stosować retinol przy cerze wrażliwej?

Na temat retinolu powstało wiele mitów, z czego znaczna część działa na jego szkodę. Czy rzeczywiście ma tak dużą moc, że nie nadaje się do wrażliwej cery? Czy posiadacze skóry o wyjątkowych wymaganiach nie powinni używać kosmetyków z retinolem? Retinol, czyli podstawowa forma witaminy A, to często spotykany składnik produktów do różnego typu skóry. Krążą o nim rozmaite pogłoski dotyczące m.in. generowania podrażnień oraz uczuleń. Czy to komponent, który można polecać każdemu, nawet osobie z wrażliwą skórą?

Co retinol daje skórze?

Retinol wyróżnia się licznymi zaletami. Ma pozytywny wpływ na skórę, gdyż przywraca jej promienny blask. Ujednolica naskórek, a także sprawdza się przy rozjaśnianiu przebarwień. Może w szybkim czasie ujędrnić skórę oraz zwiększyć jej zagęszczenie. Prócz tego znacząco poprawia poziom jej nawilżenia oraz elastyczność. Z tego powodu można zobaczyć go w recepturze kosmetyków, ze szczególnym uwzględnieniem produktów odmładzających.

Widząc, ile korzyści niesie ze sobą pielęgnacja witaminą A, łatwo zrozumieć, czemu tak wiele osób sięga po krem z retinolem. Czy jednak można stosować go bez żadnych ograniczeń – jak każdy inny środek pielęgnacyjny? Niestety nie.

Czy retinol może podrażniać wrażliwą skórę?

Osoby zainteresowane sprawdzeniem, nomen omen, na własnej skórze potencjału retinolu powinny podejść do tego zadania z rozsądkiem. Do preparatów, które go zawierają, trzeba stopniowo przyzwyczajać skórę. Z czasem, jeśli nie pojawiają się niepokojące objawy, dawkę produktu można zwiększać. W przeciwnym razie istnieje ryzyko podrażnienia. Jeśli skóra cechuje się dużą wrażliwością, mogą wystąpić zaczerwienienia, świąd czy złuszczanie naskórka.

Umiejętnie dawkowany retinol nie tylko zdaje egzamin w walce ze zmarszczkami. Ma o wiele szersze działanie. Między innymi, odżywia skórę oraz usuwa niedoskonałości (zmiany potrądzikowe, objawy fotostarzenia, zmiany łuszczycowe). Ponadto stymuluje procesy tworzenia się nowych komórek skóry. Warto pamiętać, aby podczas stosowania kosmetyków z retinolem dbać o wysoką ochronę UV. Przydatne będą także odpowiednio dobrane preparaty nawilżające – zwłaszcza w początkowym etapie przygody z tym składnikiem.

Dobry krem z retinolem – czyli jaki?

Posiadacze oraz posiadaczki skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień mają dziś duży wybór dedykowanych produktów do pielęgnacji. Nowoczesne kremy do cery wrażliwej zawierają mnóstwo cennych składników, które zapewniają skórze piękny i zdrowy wygląd. Przykładowo, marka KOI oferuje klientom specjalny krem z algami, wyciągiem z bazylii azjatyckiej Tulsi oraz wyciągiem z ostropestu. Kosmetyk nawilża, łagodzi, ma też działanie antyoksydacyjne oraz redukujące zaczerwienienia.

Firma ma dużo do zaproponowania osobom, które chciałyby przetestować artykuły z retinolem. Tej grupie poleca się krem pielęgnacyjny ze skwalanem oraz witaminą B3 (niacynamid). Środek zawiera też bakuchiol, czyli roślinny składnik o działaniu bardzo zbliżonym do czystej witaminy A (retinol). Można stosować go codziennie, również latem.

Podsumowując, retinol stosowany z rozsądkiem przyniesie liczne korzyści skórze – włącznie z cerą wrażliwą.