Piękno, Zdrowie

Czystek – właściwości zdrowotne, o których powinieneś wiedzieć

Czystek od lat stosowany jest przez leśników. To naturalna broń przed kleszczami i chorobami przez nich przenoszonych. Jednak wspaniałe właściwości czystka na tym się nie kończą. Po wielu badaniach okazało się, iż doskonale wpływa na cały nasz organizm, a także jest cudowny dla naszej skóry. Dzięki niemu wypielęgnujemy swoją twarz, która nabierze blasku i zdrowego wyglądu. Pozbędziemy się na niej ropnych wyprysków i trądzikowych krost oraz zapanujemy nad zmarszczkami.

Jakie korzyści płyną z czystka?

Już sama nazwa podpowiada nam, iż nosi w sobie czystość, czyli „czyści”. I tak jest w istocie, ponieważ czyści nasz organizm z toksyn, drobnoustrojów chorobotwórczych, rozpuszcza zatory (zakrzepy) w żyłach. Ma korzystne działanie w ratowaniu nas przed cukrzycą i chorobą niedokrwienną serca, wzmacnia układ odpornościowy.

Wpływa na niszczenie bakterii i wirusów szczególnie atakujących górne drogi oddechowe. Zmniejsza przerost gruczołu krokowego. Niweluje także stany zapalne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Czystek właściwości zdrowotne zawdzięcza swojemu składowi:

  • flawonoidy (przeciwzapalne, detoksykujące, antyutleniające),
  • garbniki (przeciw wysiękowe, ściągające)
  • kwasy neutralizujące wolne rodniki,
  • antyoksydanty (proantycyjanidy) wzmacniające działanie witamin A, C, E.

Czystek właściwości i działanie – wykorzystane w kosmetyce

Szerokie spektrum działania czystka czyni go pożądaną rośliną w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Coraz częściej znajdziemy czystka w składzie kosmetyków naturalnych. Dzięki temu wspomożemy naszą skórę, uchronimy się przed wypryskami i trądzikiem, a jeśli już mamy krostki na policzkach, brodzie i czole, zastosujmy czystek na twarz w postaci okładów lub przemywań z naparu. Uratujemy również naszą twarz przed ropnymi wypryskami dzięki użyciu hydrolatu z czystka avebio.

Właściwości zdrowotne czystka wykorzystane w kosmetykach naturalnych dają duże rezultaty w walce z trądzikiem, przebarwieniami skóry, podkrążonymi oczami, workami pod oczami. Właściwości i działanie czystka wpływają również na poprawienie wyglądu skóry twarzy. Staje się ona rozświetlona, jędrna. Zawarty wyciąg z czystka w wodzie kwiatowej (hydrolat z czystka avebio) szczególnie polecany jest do skóry zmęczonej, skłonnej do zmarszczek, suchej, a także łojotokowej i zwykłej, która nadal będzie piękna i zdrowa.

Drobne krwawienia podczas golenia nóg i twarzy? Skuteczne antidotum dla pań i panów

Golenie zarostu na twarzy, pod pachami i na nogach może spowodować zadraśnięcia skóry i jej krwawienie. Zahamujemy krwawienie dzięki zastosowaniu hydrolatu z czystka avebio. Nie tylko zniwelujemy krwawienie, ale również zapobiegniemy wdarciu się do rany drobnoustrojów. Możemy być spokojni dzięki temu, iż czystek właściwości i działanie ma dosyć wszechstronne, a w tym przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Z powodzeniem możemy stosować hydrolatu z czystka avebio po zakończeniu golenia. Ponieważ buteleczka posiada wbudowany zakraplacz, stosujemy go bezpośrednio na skórę. Wylewamy płyn na dłoń lub maczamy koniuszki palców, przechylając buteleczkę do dołu. Nie musimy do tego celu używać wacików. Dlatego jest on równie pomocny nie tylko paniom, ale także panom. Zapach hydrolatu jest słodkawo miodowy, bardzo delikatny, co skutkuje uniwersalnością stosowania go przez obydwie płci. Stosując czystek na twarz dajemy skórze samo zdrowie i piękno.

Czystek właściwości zdrowotne w zgodzie z kosmetykami naturalnymi

Właściwości czystku
Źródło: Pixabay.com

Czystek może wchodzić w skład różnych kosmetyków naturalnych. Możemy nawet skomponować je same. Stosując czystek na twarz w połączeniu z glinką, wzmocnimy działanie maseczki. Jeżeli mamy łuszczycę, trądzik, alergie skórne i chcemy uporać się z tym jak najszybciej, łączymy hydrolat z czystka avebio z błotem z Morza Czarnego i nakładamy na zmienione miejsca.

Czystek na twarz może być nakładany w postaci kremu. Uzyskamy go, gdy połączymy hydrolat z czystka avebio razem z naturalnym olejkiem roślinnym. Po wymieszaniu tych dwóch składników wytworzy się emulsja, bardzo wygodna w aplikacji.

Autor tekstu:
Beata Goździk,
zwolenniczka naturalnych terapii,
autorka książki przygodowej „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

  • https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/czystek-wlasciwosci-zastosowanie-przeciwwskazania/,
  • https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Ziola/Czystek-jakie-sa-jego-wlasciwosci-zdrowotne.