Lifestyle, Rozwój

USOS UKSW – możliwości zatrudnienia dla studentów kierunku Biologia?

Kierunek biologiczny na studiach jest bardzo ciekawy dla osób, które interesują się tą dziedziną i chętnie poszerzają swoje wiadomości nie tylko na zajęciach na Uczelni, ale także we własnym zakresie. Biologia to bardzo szeroka dziedzina nauki, zatem perspektywy znalezienia pracy po tym kierunku również jest dosyć szeroki. Wybierając studia na kierunku Biologia, szukajmy takich uczelni, które są nastawione na zmiany, jakie wciąż się dzieją na rynku zatrudnienia i elastycznie zmieniają program nauki, aby był on adekwatny do obecnej sytuacji rynkowej.

Jaka praca po kierunku Biologia czeka na absolwenta?

Najuniwersalniejszy zawód po kierunku studiów biologicznych USOS UKSW jest praca nauczyciela. Warunkiem jest zrobienie kursu pedagogicznego lub zdobycie tytułu nauczyciela na studiach jednorocznych podyplomowych. Praca czeka w szkole podstawowej, średniej i wyższej. Możemy wykładać przyrodę, zoologię, botanikę oraz ogólnie biologię lub bardziej zacieśniony przedmiot jak np. mikrobiologię itp.

Działające Domy Kultury w większości miast i Koła Zainteresowań na wsiach zatrudniają biologów do prowadzenia kółka biologicznego. Możemy na nim nie tylko wykładać biologię, ale pomagać dzieciom w zrozumieniu programu szkolnego z tego przedmiotu.

Praca po kierunku Biologia w takich placówkach jest bardzo wdzięczna, jeżeli jesteśmy kreatywni i sami potrafimy ułożyć sobie ciekawy program prowadzenia kółka. Tutaj instruktor biologii ma szerokie pole do popisu. Może rozszerzyć swoją działalność na prowadzenie ogródka, organizowanie wycieczek krajoznawczych, a także wprowadzić fotografię i uczulać swych podopiecznych na uwiecznianie na zdjęciach ciekawe kształty drzew, ich kory, nieznanych roślin, uchwycenie ptaka w locie itp.

Jakie inne możliwości zatrudnienia po kierunku Biologia?

Praca po kierunku biologia
Źródło: Pixabay.com

Wiadomo, nie każdy ma ochotę być nauczycielem. Po USOS UKSW mamy możliwości znalezienia pracy w innych dziedzinach gospodarki, nie tylko w edukacji. Jest wiele przedsiębiorstw, które chętnie dadzą pracę po kierunku Biologia. Można więc zostać:

montażystą animacji, fotoedytorem (autorem zdjęć) lub autorem treści do materiałów dla przedmiotu biologia,

  • laborant,
  • biotechnolog,
  • technolog w zakładach produkujących żywność,
  • specjalista ds. walidacji,
  • specjalista ds. mikroskopów,
  • specjalista w dziale medycznym,
  • tłumacz medyczny,
  • w dziale ochrony środowiska,
  • bioinformatyk itp.

Jakie wynagrodzenie daje nam praca po kierunku Biologia?

Nie sposób określić konkretnej stawki za pracę po studiach USOS UKSW, ale możemy liczyć na spore wynagrodzenie np. w instytutach badawczych na stanowisku projekt manager, wykonując badania kliniczne. Tutaj możemy liczyć na pensję w granicach 4- 9 tys. zł. na miesiąc.

Przy możliwości zatrudnienia po kierunku Biologia w szkolnictwie, będzie to stawka znacznie niższa, gdyż kwota będzie się wahać 3- 4,5 tys. zł miesięcznie. Weźmy jednak pod uwagę zakres obowiązków, jakie będziemy mieć w obydwu zawodach oraz ilość godzin w pracy każdego dnia. Nauczyciel ma ich zdecydowanie mniej, dlatego zatrudniony jest nie na etat, a na wakat.

Czy wszyscy będą mieć możliwości zatrudnienia po kierunku Biologia zgodnie z ich kwalifikacjami?

Każdego roku studia kończy ogromna ilość specjalistów, wyuczonych w konkretnych dziedzinach. Są biolodzy, chemicy, księgowi, prawnicy, lekarze itd. Nie wszyscy mają szczęście znaleźć pracę w swojej wyuczonej specjalizacji. Ci, którzy nie będą mieli możliwości zatrudnienia po kierunku Biologia w Polsce, będą mogli poszukać pracy poza jej granicami.

Pozostali mogą spróbować własnego biznesu z nawiązaniem do swego wyuczonego kierunku. Mogą prowadzić blogi informatyczne, działać w mediach, na kanale You Tube, sprzedając swoją wiedzę. Mogą także pisać artykuły specjalistyczne, pomagać innym studentom w pracach dyplomowych, a także mogą spróbować sił w pisaniu naukowych książek itp. Jest wiele możliwości, by móc spełniać się zawodowo nie tylko zatrudniając się u kogoś innego, ale także zdając się na własne siły, otwierając działalność gospodarczą lub wybierając freelance.

Autor tekstu:
Beata Goździk, nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Autorka książki dla młodzieży „Bierz plecak i lecimy”.

Źródła:

  • https://www.totylkoteoria.pl/2018/05/praca-po-biologii-biotechnologii.html,
  • https://wbns.uksw.edu.pl/pl/wspolpraca.