Piękno

Dlaczego kosmetyki naturalne mają przewagę nad syntetycznymi?

Większość osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie wyobraża sobie życia bez kosmetyków. Powszechnie służą one nie tylko upiększaniu i niwelowaniu doskonałości, ale też pielęgnują i pomagają zachować zdrowy wygląd skóry na całym ciele. W ostatnich latach serca konsumentów zaczęły podbijać kosmetyki naturalne, które coraz tłumniej pojawiały się na półkach sklepowych. Skąd zatem wiedzieć, na jaki rodzaj środka do pielęgnacji się zdecydować i na czym polega przewaga kosmetyków naturalnych nad syntetycznymi?

Po pierwsze: skład

Do niedawna, kiedy wybór kosmetyków nie był aż tak duży jak obecnie, klienci po prostu kupowali te produkty, które odpowiadały im wizualnie lub do których byli przyzwyczajeni i nie zagłębiali się w składy widniejące z tyłu opakowań. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi wzrosła świadomość konsumentów – to właśnie na tym polu kosmetyki naturalne mają największą przewagę nad produktami syntetycznymi. Dlaczego? Otóż dlatego, że zgodnie z nazwą zawierają w swoim składzie wyłącznie (lub w niemal w stu procentach) surowce pochodzenia naturalnego. Dodatkowo, ilość wykorzystywanych do produkcji składników jest naprawdę niewielka i zazwyczaj zawarta w zaledwie kilku linijkach tekstu. W praktyce oznacza to, że substancje pochodzenia roślinnego, wykazujące określone działanie komponowane są w odpowiednich stężeniach i w efekcie powstają produkty, które są równie, a często nawet bardziej skuteczne, niż kosmetyki, których bazę stanowią związki chemiczne powszechnie wykorzystywane w laboratoriach.

Po drugie: bezpieczeństwo

Kosmetyki syntetyczne mają to do siebie, że nierzadko powodują reakcje alergiczne lub podrażniają skórę, a ze względu na mnogość pozycji występujących w składzie produktu, ciężko jest jednoznacznie ustalić, która substancja nieoczekiwaną odpowiedź skórną. Kosmetyki naturalne nie tylko przechodzą równie restrykcyjne testy dermatologiczne, ale i ze względu na brak lub bardzo niewielką ilość syntetycznych substancji chemicznych, są znacznie łagodniejsze i bezpieczniejsze dla skóry. Rzadko wywołują reakcje alergiczne, a uczucie swędzenia, pieczenia czy zaczerwienienia podczas ich stosowania praktycznie nie występuje. Z tego względu kosmetyki naturalne mogą być z powodzeniem stosowane również prze osoby zmagające się z problemami skórnymi, na przykład atopowym zapaleniem skóry czy posiadające wrażliwą oraz problematyczną cerę. Nie stanowią one także zagrożenia dla delikatnej skóry najmłodszych konsumentów, a ich uniwersalność oraz wysokie bezpieczeństwo stosowania sprawiają, że są idealnymi produktami dla każdego członka rodziny.

Po trzecie: ekologia

Wraz z rosnącą świadomością konsumentów na temat oddziaływania niektórych środków chemicznych na skórę człowieka, zwiększyła się także dbałość o środowisko naturalne i ekologię. I na tym polu kosmetyki naturalne okazały się absolutnie niezawodne. Ze względu na fakt, że znaczna ich część produkowana jest w niewielkich manufakturach, podczas ich tworzenia emitowane jest znacznie mniej dwutlenku węgla i zużywane jest mniej wody niż podczas produkcji surowców w ogromnych koncernach. Kosmetyki naturalne posiadają w swoim składzie bardzo niewiele składników syntetycznych, oznacza to więc brak problemów z wytwarzaniem i późniejszym magazynowaniem odpadów chemicznych. Bardzo wiele z nich jest także wegańskich i nietestowanych na zwierzętach, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, dostępne na odwrocie opakowań. Produkty naturalne nie tylko nie szkodzą więc środowisku, ale przyczyniają się do podnoszenia świadomości środowiskowej konsumentów.