Nowy wymiar pomocy psychologicznej, czyli aplikacje
Artykuł partnera.
Statystyki nie kłamią – 84% Polaków korzysta dzisiaj z Internetu, a 86% z nich ma do niego dostęp w postaci mobilnej. Co więcej, ze względu na obecną sytuację i wszechobecną pandemię, do Internetu przenosi się życie wielu firm, czy nawet wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Dlaczego więc nie wykorzystać technologii do ochrony zdrowia psychicznego?
Psychoterapia online
Psychoterapia online to forma wsparcia psychologicznego z wykorzystaniem narzędzia komunikacji zdalnej w celu ochrony zdrowia psychicznego. Sformułowanie to nie odnosi się do żadnej konkretnej techniki terapeutycznej, lecz do formy komunikacji. W przeciwieństwie do klasycznej psychoterapii, terapeuta oraz pacjent nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, lecz znajdują się w dowolnie oddalonych lokalizacjach i komunikują się za pośrednictwem Internetu. Ze względu na zalety zdalnej formy terapii, coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług psychologa online. Jest to forma wygodna, szybka i komfortowa dla wielu pacjentów. Rozmawianie o stanie swojej psychiki z miejsca dobrze znanego pacjentowi, czyli jego własnym domu sprawia, że jest on bardziej otwarty, czuje się swobodniej, nie odczuwa żadnej presji.
Załącznik:
tx716X5lbqa2q0e.jpg
Aplikacje psychologiczne
Wraz z rozwojem Internetu i naszego życia w formie zdalnej powstało oczywiście wiele aplikacji mobilnych, mających na celu ochronę zdrowia psychicznego. Mają one różne funkcje, czasami same w sobie oferują spotkania z psychoterapeutą, a czasami mają służyć jako dodatek do trwającej terapii. Pomagają wykonywać różne czynności lub śledzić i kontrolować liczby oraz statystki. Dla osób sceptycznie nastawionych do psychoterapii korzystanie z aplikacji może być pierwszym akceptowalnym kontaktem z czymś, co dotyka tematu zdrowia psychicznego. W domowym zaciszu, anonimowo, bez świadków, bez kosztów i bez poważniejszych zobowiązań śledzenie swojego nastroju parę razy dziennie czy głębokie oddychanie przy użyciu aplikacji takiemu sceptykowi może wydać się po prostu bezpieczne. Używanie aplikacji może być nawet zabawne, interesujące i wciągające.
Helping Hand – wsparcie psychologiczne online
Co musi zawierać bezpieczna aplikacja psychologiczna?
Dobra i pomocna aplikacja powinna mieć podane źródła, na jakich się opiera, być poparta czymś wiarygodnym. Może to być instytucja, która zajmuje się zdrowiem psychicznym i stworzyła aplikację z myślą o jakiejś grupie pacjentów lub badania naukowe, na których opiera się dana aplikacja. Może być też szczególnie ceniona przez użytkowników i osiągać wysokie oceny i świetne opinie. Powinna zawierać prosty i widoczny kontakt do osób, które sprawnie odpowiadają na pytania i wątpliwości.