Ortopeda prywatnie – co warto wiedzieć przed wizytą?
Ortopeda to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu ruchu. Wiele osób dorosłych oraz dzieci, u których występują problemy z układem ruchu, decyduje się na prywatną wizytę u ortopedy. Dowiedz się, czy warto udać się do ortopedy prywatnie, jak przebiega konsultacja, w przypadku jakich problemów warto się na nią zdecydować oraz ile kosztuje prywatna wizyta u ortopedy.
Czy warto udać się na prywatną wizytę do ortopedy?
Prywatne wizyty u specjalistów są wybierane szczególnie wtedy, kiedy pacjent nie może pozwolić sobie na czekanie na odległy termin konsultacji w ramach NFZ – ortopeda prywatnie może przyjąć nawet w ciągu kilku dni od daty rejestracji, co jest szczególnie istotne dla pacjentów z poważnymi dolegliwościami, sprawiającymi ból lub powodującymi ograniczenia w poruszaniu się.
Niektórzy pacjenci mogą również mieć zaufanie do specjalistów, u których już wcześniej się leczyli. Prywatna wizyta u ortopedy to także możliwość wybrania tego zawsze tego samego lekarza.
Kiedy umówić na konsultację u ortopedy?
Z czym do ortopedy najczęściej udają się pacjenci? Prywatna wizyta u ortopedy najczęściej konieczna jest w przypadku doznania urazów, takich jak złamania kości czy skręcenia i zwichnięcia stawów. Ortopeda prywatnie bardzo często przyjmuje także pacjentów, którzy odczuwają dolegliwości bólowe, np. w obrębie kręgosłupa, stawów w kończynach, mięśni oraz ścięgien – mogą być one spowodowane m.in. zwyrodnieniami, stanami zapalnymi czy chorobami reumatycznymi. Na prywatną wizytę u ortopedy można zdecydować się także w przypadku ograniczonej mobilności kręgosłupa lub kończyn.
Ortopeda prywatnie – przebieg wizyty
Prywatna wizyta u ortopedy zawsze ma przebieg dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niemniej jednak każda wizyta u specjalisty – zarówno ortopedy, jak i lekarzy specjalizujących się w innych dziedzinach medycyny – rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, który pomaga postawić wstępną diagnozę problemu.
Jeśli pacjent przynosi ze sobą wyniki badań obrazowych, np. RTG lub rezonansu magnetycznego, wówczas lekarza zapoznaje się z nimi w celu dokonania pogłębionej diagnostyki. W razie konieczności zaleca wykonania konkretnych, odpowiednich do potrzeb pacjenta badań.
W czasie prywatnej wizyty ortopeda przeprowadza także badania fizykalne, pozwalające ocenić ruchomość i stabilność stawów kręgosłupa lub kończyn. Na podstawie wniosków wyciągniętych z wywiadu medycznego, badań fizykalnych oraz ewentualnie badań obrazowych, lekarz może wydać pacjentowi zalecenia dotyczące dalszych kroków, np. wykonania pogłębionych badań, podjęcia leczenia czy prowadzenia aktywności fizycznej.
Czy potrzebne skierowanie do ortopedy?
Czy potrzebuję skierowania na prywatną wizytę u ortopedy? Skierowanie konieczne jest wyłącznie w przypadku wizyt na NFZ. Prywatna wizyta u ortopedy nie wymaga skierowania – ortopeda prywatnie przyjmuje wszystkich pacjentów, którzy odczuwają dolegliwości związane z układem mięśniowym lub kostno-stawowym.
Ile kosztuje prywatna wizyta u ortopedy?
Ile możesz kosztować prywatne wizyta u ortopedy? Cena konsultacji zwykle zaczyna się od około 200 zł. W przypadku wizyt obejmujących również badania USG lub inne zabiegi ortopedyczne ceny różnią się w poszczególnych przychodniach i klinikach, dlatego należy zawsze dokładnie zapoznać się z cennikiem.