Zdrowie

Parę słów o męskich sprawach intymnych

Kwestie intymne to dla wielu mężczyzn trudny temat do rozmowy. Często unikając tego tematu, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapominają również, że odpowiedzialność za antykoncepcję leży również po ich stronie. W tym artykule poruszymy kilka istotnych kwestii dotyczących męskich spraw intymnych.

Jak właściwie dbać o higienę intymną?

Odpowiednia dbałość o higienę stref intymnych to konieczność, jednak dla wielu panów, nie jest to zawsze takie oczywiste. Nie chodzi tu tylko o to, że unikają mydła i wody, lecz często nie robią tego prawidłowo. Właściwa i codzienna higiena stref intymnych ma istotne znaczenie dla zdrowia Twojego oraz osoby, z którą utrzymujesz bliskie relacje.

Brak odpowiedniej higieny szybko skutkuje pojawianiem się infekcji intymnych, czy dróg moczowych, które mogą rozwijać się bezobjawowo. Stanowi to poważne zagrożenie dla osoby, z którą współżyjesz. Można jednak temu skutecznie zaradzić, dbając o czystość. Dlatego warto pamiętać, że:

  • Do mycia stref intymnych należy używać odpowiednich do tego celu preparatów myjących, nie używaj silnie perfumowanych mydeł lub żeli, mogą bowiem podrażnić sfery intymne.
  • Stref intymnych nie należy myć żadnymi gąbkami lub myjkami, mogą być bowiem siedliskiem bakterii chorobotwórczych.
  • Jeśli jesteś osobą aktywną, która lubi uprawiać sport, pamiętaj, by brać prysznic po każdym treningu.
  • Zadbaj o czystość stref intymnych zarówno przed, jak i po stosunku płciowym.
  • Podczas mycia stref intymnych należy odciągnąć napletek, by usunąć gromadzącą się pod nim mastkę. Jest to wydzielina zawierająca resztki moczu, nasienia, oraz całodziennych zabrudzeń. Bez właściwej higieny powoduje z czasem choroby dróg moczowych oraz powstanie stulejki.

Odpowiednia higiena intymna to skuteczna profilaktyka wielu chorób zakaźnych.

Męska antykoncepcja to nie tylko prezerwatywa

Wielu mężczyzn uważa, że kwestia antykoncepcji to sprawa kobiety, szczególnie w dobie tabletek antykoncepcyjnych. Prawda jest jednak taka, że odpowiedzialne za to są obie strony. Choć antykoncepcja dla mężczyzn jest bardziej ograniczona, a badania nad skuteczną tabletki dopiero trwają, jednak obecnie panowie mogą korzystać z dwóch skutecznych metod.

Pierwsza to powszechnie znana i najczęściej wybierana prezerwatywa, zaliczana do antykoncepcji mechanicznej. Są łatwo dostępne zarówno w aptekach, jak i zwykłych drogeriach, sklepach, czy na stacjach benzynowych. Prezerwatywy wykonane są zazwyczaj z lateksu lub też polizoprenu. Chronią nie tylko przed niechcianą ciążę, lecz także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Drugą, coraz powszechniejszą metodą wśród panów jest wazektomia, czyli przecięcie nasieniowodów. To zabieg chirurgiczny, który przerywa ciągłość nasieniowodów transportujących plemniki do cewki moczowej. Jest to skuteczny zabieg, który w 99,9% eliminuje prawdopodobieństwo zajścia kobiety w ciążę. Warto również podkreślić, że w ciągu pierwszych 3 lat po zabiegu wazektomia jest odwracalna nawet w 90%.

Wazektomia to zabieg dedykowany szczególnie panom, którzy nie chcą mieć więcej dzieci lub w ogóle ich nie planują. W Stanach Zjednoczonych z tej metody skorzystało 11% małżeństw.

Zabiegowi przecięcia nasieniowodów możesz poddać się we Wrocławiu w DCG Centrum Medycznym.

Choroby intymne mężczyzn – o czym warto pamiętać?

Niewłaściwa higiena, czy też brak właściwego zabezpieczenia podczas stosunków seksualnych to główne przyczyny chorób intymnych u mężczyzn. Pieczenie, swędzenie, zmiany skórne pojawiające się w okolicy prącia, ból podczas oddawania moczu, ból podczas stosunku, pojawiania się nieprawidłowej wydzieliny to oznaki infekcji dróg moczowych lub rodnych. Mogą być wywołane przez różnego typu drobnoustroje chorobotwórcze zarówno bakterie, jak i wirusy, między innymi:

Escherichie coli – bakterię wywołującą zakażenia dróg moczowych.

Chlamydię – powoduje bezobjawowe infekcje, które mogą powodować stany zapalne cewki moczowej, u partnerki zaś zapalenie szyjki macicy.

Dwoinkę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae) – wywołuje chorobę weneryczną – rzeżączkę,  która jest przyczyną poważnych powikłań, takich jak zapalenie najądrzy, zapalenie prostaty, czy niepłodność.

Drożdżaki Candida albicans – są przyczyną grzybicy prącia, czyli kandydozy, powoduje pieczenie i swędzenie pod napletkiem oraz ból podczas erekcji.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – to najczęściej występujący w populacji ludzkiej wirus przenoszony drogą płciową. Choć nie powoduje bolesnych objawów, uwidacznia się w postaci zmian skórnych w okolicach intymnych zwanymi kłykcinami kończystymi. Nie leczony wirus może prowadzić do powstania zmian nowotworowych, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.