Rozwój

Czym jest coaching personalny? Kto powinien z tego skorzystać?

„Samorozwój” to słowo, które coraz częściej pojawia się w kontekście zwiększania satysfakcji życiowej i zawodowej. Mnóstwo osób szuka spełnienia poprzez pracę i pogoń za pieniędzmi, ale jednocześnie nie ma czasu na to, aby cieszyć się życiem. Z tego biorą się później konflikty z bliskimi, nierzadko uzależnienia oraz zaburzenia psychiczne. Jeśli dostrzegasz podobne sygnały, to prawdopodobnie jesteś jedną z osób, które mogą odnieść duże korzyści z coachingu personalnego. Dowiedz się, na czym to dokładnie polega.

Coaching personalny – sposób na to, aby spojrzeć na siebie z innej perspektywy

Coaching personalny to metoda rozwoju osobistego, na którą kładzie się coraz większy nacisk chociażby w kręgach biznesowych, ale nie tylko. Celem coachingu jest przede wszystkim wyznaczenie sobie wartościowych celów życiowych, których osiągnięcie pozwoli odczuć realną satysfakcję, której dziś po prostu brakuje.

Coachingu personalnego nie należy mylić z psychoterapią, choć pewne elementy są tutaj wspólne – na przykład to, że coaching również bazuje na rozmowie oraz sumiennej pracy nad sobą, swoimi słabościami, lękami czy życiowymi rozczarowaniami.

Czemu właściwie służy coaching personalny?

Coaching personalny to bardzo dobra propozycja – i jednocześnie inwestycja – dla osób, które czują, że czegoś im w życiu brakuje, natomiast nie są w stanie tego samodzielnie określić. Teoretycznie powinny odczuwać satysfakcję, ponieważ mają dobrą pracę, rodzinę i przyjaciół, a jednak dalej poszukują i zaczynają się z tym męczyć.

Rolą coacha personalnego jest nie tyle poprowadzenie swojego klienta za rękę, co ułatwienie mu wyboru odpowiedniej ścieżki życiowej. Coach poznaje klienta, pozwala mu mówić, zadaje trafne pytania i na tej podstawie tworzy obraz klienta składający się z jego mocnych i słabszych stron, talentów, obaw, sukcesów i porażek.

W toku rozmowy, która wraz z kolejnymi spotkaniami staje się coraz bardziej otwarta, klient otrzymuje coś na kształt „instrukcji obsługi siebie” – to obrazowe, uproszczone, ale jednak trafne porównanie. Większość z nas nie potrafi się przyznać przed sobą, że nie jesteśmy zadowoleni ze swojego życia, że czegoś nam brakuje, że nie odczuwamy satysfakcji z pracy, związku, kontaktów towarzyskich. Coach jest tą osobą, która zdiagnozuje tego typu problemy i pomoże klientowi je rozwiązać.

Efekty coachingu personalnego

Coaching personalny może przynieść bardzo dobre rezultaty, przy czym trzeba pamiętać, że jedno czy dwa spotkania z coachem absolutnie nie wystarczą. Mówimy tutaj o długotrwałym procesie, który wymaga dokładnego poznania klienta oraz zbudowania wzajemnego zaufania.

Ideałem jest sytuacja, w której obie strony traktują się po partnersku, a klient nie ma oporów przed otworzeniem się i pokazaniem swojej prawdziwej twarzy. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i wielu osobom zajmuje mnóstwo czasu.

Bezpośrednimi korzyściami, jakie można odnieść z coachingu personalnego są:

  • dostrzeżenie swoich mocnych i słabszych stron,
  • zrozumienie, co naprawdę daje nam satysfakcję życiową, na czym warto się skupić,
  • osiągnięcie równowagi między pracą a życiem prywatnym,
  • poprawienie relacji z bliskimi, rzadsze konfliktowanie się z otoczeniem,
  • zredukowanie poziomu stresu, efektywniejszy wypoczynek,
  • korzyści ekonomiczne (rozmowy z coachem mogą pomóc w zrozumieniu, że kupowanie kolejnych niepotrzebnych rzeczy nie zapewni życiowej satysfakcji),
  • zmotywowanie się do wprowadzenia daleko idących i potrzebnych zmian tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Od czego zacząć?

Skuteczność coachingu personalnego zależy wyłącznie od dwóch czynników: Twojego zaangażowania oraz profesjonalizmu i doświadczenia coacha. Dlatego w pierwszym kroku skup się na znalezieniu takiej osoby, która rzeczywiście będzie w stanie Ci pomóc, o czym świadczą pozytywne opinie jej dotychczasowych klientów.

Szukając coachingu personalnego w Tychach zainteresuj się projektem „Rozmowy z AHA”.