Piękno

Jak przeciwdziałać objawom starzenia się skóry?

Skóra starzeje się pod wpływem wielu różnych czynników. Poza naturalnym upływem czasu, znaczenie mają również geny, dieta, ilość zanieczyszczeń w środowisku, poziom aktywności fizycznej czy ogólny styl życia. Do najbardziej typowych oznak starzenia skóry należą pogłębiające się zmarszczki, a także zmiany w postaci przebarwień czy zwiotczeń. Objawom tym można na szczęście przeciwdziałać, korzystając z różnych sprawdzonych, skutecznych oraz bezpiecznych metod.

Ochrona skóry przed słońcem

Fotostarzenie pod wpływem słońca sprawia, że skóra staje się bardziej przesuszona i skłonna do powstawania infekcji. Promieniowanie UV wywołuje też stres oksydacyjny, a tym samym zwiększa ilość wolnych rodników. Mechanizmy te prowadzą do utraty sprężystości i elastyczności skóry, czego objawem jest zwykle powstawanie zmarszczek, bruzd i przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa też ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych, dlatego warto zastosować się do zasad bezpiecznego opalania. Ochrona przeciwsłoneczna to najlepszy sposób na to, aby opóźnić procesy starzenia się skóry. Najlepiej stosować kremy z filtrem przynajmniej SPF 30, nakładając je na całe ciało nieosłonięte ubraniem. Preparaty te zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto też nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, kapelusze z szerokim rondem czy czapki z daszkiem.

Kobieta chroni skóre przed działeniem słońca

Stosowanie kosmetyków przeciw starzeniu się skóry

W sprzedaży znaleźć można wiele preparatów kosmetycznych, które chronią skórę przed starzeniem się. Środki te zawierają wiele związków biologicznie aktywnych, wspomagających fizjologiczne procesy odnowy. W kremach przeciwzmarszczkowych znaleźć można substancje o działaniu antyoksydacyjnym, jak np. witaminy E i C. Ważną funkcję spełnia też retinol, czyli witamina A. Odpowiada ona za rozjaśnienie i uelastycznienie skóry. Wspomaganie walki ze stresem oksydacyjnym oraz efektywne usuwanie toksyn z komórek zapewnia natomiast koenzym Q. Za sprawą nowoczesnych technologii, substancje aktywne mogą przenikać do skóry za pomocą specjalnych cząsteczek nośnikowych. W ten sposób trafiają one nawet do głębszych warstw, co podnosi efektywność ich działania. Jeżeli skóra posiada uszkodzoną barierę ochronną, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kosmetyków nawilżających z kwasem hialuronowym oraz ceramidami odbudowującymi płaszcz lipidowy.

Specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne

Pomocne w walce ze starzeniem się skóry są również specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne. Do najbardziej innowacyjnych procedur należy metoda Dermapen, która bazuje na mikro-nakłuwaniu. Zabieg ten pobudza zdolności regeneracyjne skóry oraz zwiększa produkcję elastyny i kolagenu, dzięki czemu umożliwia efektywne usuwanie zmarszczek, bruzd czy przebarwień. W początkowej fazie skóra jest nakłuwana, po czym dostarczane są do niej substancje odżywcze. Zabieg Dermapen w Warszawie oferuje klinika Anlaya, gdzie stosowany jest najnowszy model głowicy realizującej mikronakłucia. Podczas procedury głębokość nakłuć można regulować, a tym samym dostosować ich intensywność do potrzeb pacjentki. Cena zabiegu Dermapen w Warszawie zależy przede wszystkim od wielkości obszaru poddawanego nakłuwaniu, np. skóry głowy, dłoni, ramion, piersi, pośladków, łydek czy ud.

Kobieta je saładkę po ćwiczeniach

Zdrowy styl życia

Skóra bardzo szybko starzeje się pod wpływem palenia papierosów. Toksyczne zatrucie dymem tytoniowym obniża sprężystość włókien skóry, a także zwiększa produkcję wolnych rodników. W przeciwdziałaniu objawom starzenia się skóry kluczowe znaczenie ma również dieta. Brak odpowiednich witamin i minerałów uniemożliwia tkankom regenerację, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednią profilaktykę żywieniową. Warto spożywać owoce i warzywa, a także zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych. Na starzenie się skóry wpływa również stres, który przyczynia się do produkcji wolnych rodników, zwiększa napięcie mięśni oraz zaburza sen. Wiąże się to z utratą zdolności obronnych i regeneracyjnych organizmu, a tym samym pogarsza wygląd skóry.